Ham petrol tankerlerinde volatile organic compound (VOC) etkisi gemi emniyeti açısından değerlendirme
Evaluation of the effect of (VOC) on crude oil tankers in terms of ship safety
- Tez No: 931814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, ham petrol tankerlerinden kaynaklanan uçucu organik bileşiklerin (VOC) gemi emniyeti üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. VOC'ler, ham petrolün taşınması ve depolanması sırasında atmosfere yayılan, çevreye ve insan sağlığına zarar veren kimyasal maddelerdir. Bu kapsamda VOC emisyonları, tanker operasyonları sırasında gemi personelinin karşı karşıya kaldığı önemli bir tehlike olup, patlama ve yangın gibi ciddi güvenlik risklerine yol açabilmektedir. Bu çerçevede bu çalışma itibariyle VOC'lerin neden olduğu güvenlik sorunları ayrıntılı olarak analiz edilmekte, VOC'lerin maruz kalınma durumunda personel sağlığı ve gemi operasyonları üzerindeki olumsuz etkileri değerlendirilmektedir. Tüm bunlarla beraber çalışmada mevcut güvenlik standartları ve önleyici tedbirlerin etkinliği gözden geçirilerek, gemi emniyetini artırmaya yönelik çeşitli stratejiler önerilmektedir. Özellikle VOC emisyonlarını azaltmaya yönelik teknolojik çözümler (örneğin, gaz geri kazanım sistemleri ve kapalı sistem depolama) ile operasyonel yöntemler (gemi bakım ve havalandırma sistemlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gibi) detaylandırılarak bu çözümlerin gemi emniyeti üzerindeki olumlu katkıları ele alınmaktadır. Ayrıca VOC kaynaklı risklerin azaltılması ve gemi personelinin sağlığının korunması için uygulanabilecek yönetmelikler ve protokoller üzer*ne öneriler sunulmaktadır. Genel olarak VOC emisyonlarının yönetimi ve azaltılmasının gemi operasyonlarının güvenliği, çevreye verilen zararların sınırlandırılması ve gemi personelinin sağlığının korunması açısından ne denli kritik bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Bu doğrultuda VOC risklerini etkili bir şekilde yönetmenin, yalnızca gemi personelinin sağlığını değil, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliği de destekleyecek bir gereklilik olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It does comprehensive research on the influence of the volatile organic compounds emanating from the crude oil tankers on the safety of the ship. These chemical substances, during transportation and storage of crude oil, go into the atmosphere and harm the environment and human health. Within this context, VOC emissions pose a substantial threat to the personnel during tanker operations and thus create serious safety risks, such as explosion and fire. In this respect, the safety issues caused by VOCs are analyzed in more detail herein, while the negative impact of VOCs on personnel health and ship operations is evaluated in case of exposure. Among all of those, this study reviews the effectiveness of the existing safety standards and preventive measures, proposing various strategies to increase ship safety. In particular, it details technological solutions for the reduction of VOC emissions, such as gas recovery systems and closed system storage, and operational methods, such as regular inspection of ship maintenance and ventilation systems, while discussing their positive contribution to ship safety. In addition, it gives suggestions about the regulation and policies to be enforced that could diminish VOC risk such as protecting the health of people at work aboard ships. Thus, the regulation of emissions is one factor important for safe operation that may restrain environmental damage, along with prevention of human illness aboard vessels. In this respect, it is established that effective management of VOC risks is a development that is fundamentally important for environmental sustainability in addition to the health of the ship's personnel.