Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk 100 yılında politika belgelerinde kültürel miras yönetimi üzerine bir inceleme
A review on cultural heritage management policy documents in the first 100 years of the Republic of Türkiye
  1. Tez No: 931834
  2. Yazar: BURÇİN YILMAZ ALTOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Tarih, Law, Public Administration, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kültürel Miras ve Kültürel Miras Yönetimi kavramının tanımı göz önüne alınıp, saha çalışmaları değerlendirildiğinde çalışmaların aksamasındaki en önemli sorunlar sıralamasında mevzuat ve kültür politikalarının uygulamadaki aksaklıkları ilk sıralarda yer almaktadır. Günümüzde Kültürel mirasın yönetimsel bir saha olduğuna ilişkin tecrübelerin sonucunda kültürel miras yönetimi kavramı ortaya çıkmış ve disiplinlerarası bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu yaklaşım doğrultusunda koruma kavramının yanı sıra kentleşme, planlama, imar, sürdürülebilirlik gibi kavramların bu yönetimsel sahada olması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bilindiği üzere yönetimin aracı üretilen politikalardır. Buradan hareketle; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1923 yılından, yüzüncü yılını kutladığımız 2023 yılına kadar geçen yüz yıllık sürede üretilen kültür politikaları her ne kadar literatüre geç giren bir kavram olsa da Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel miras yönetim anlayışını ortaya koymaktadır. Politika belgeleri ve mevzuat hükümleri ışığında, günümüzde yürürlükte olan 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanunu, Kalkınma Planları ve taraf olduğumuz Uluslararası Sözleşmeler kapsamı içinde, Kültürel miras öğelerinin tanımları ve sınıflandırmaları, yetkili kurumların görev ve sorumluluk alanları belirtilmektedir. Politika belgelerinin bugünkü şeklini almasında Cumhuriyetin ilanından bugüne birçok kanun çıkmış, mevzuatı yürütmekle görevli kurumların yetki, isim ve görev tanımlarında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu değişimlerin kronolojik olarak seyrini hangi siyasi, ekonomik, kültürel ortamda ortaya çıktığı çalışma içerisinde konu edilecektir.
Özet (Çeviri)
When the definition of the concept of Cultural Heritage and Cultural Heritage Management is taken into consideration and field studies are evaluated, the most important problems in the disruption of studies are the deficiencies in the implementation of legislation and cultural policies. Today, as a result of the experiences that cultural heritage is an administrative field, the concept of cultural heritage management has emerged and an interdisciplinary approach has been adopted. In line with this approach, it has become clear that concepts such as urbanization, planning, zoning, and sustainability should be included in this administrative field, in addition to the concept of protection. As is known, the tools of management are the policies produced. Starting from this point; Although the cultural policies produced in the century-long period from the foundation of the Republic of Turkey in 1923 to the year 2023, when we celebrate its centennial, are a concept that entered the literature late, they reveal the cultural heritage management approach of the Republic of Turkey. In the light of policy documents and legislative provisions, the definitions and classifications of cultural heritage elements, the duties and responsibilities of authorized institutions are specified within the scope of the Law No. 2863 on the Protection of Cultural and Natural Assets, the Twelfth Five-Year Development Plan and international agreements to which we are a party. In the formation of policy documents in their current form, many laws have been enacted since the declaration of the Republic, and changes have occurred in the authority, name and duty definitions of the institutions responsible for executing the legislation. The chronological course of these changes and the political, economic and cultural environment in which they occurred will be discussed in the study.