Geleneksel İstanbul tavrı mevlid icrasına yönelik bir eğitim modeli
A training model for performing the traditional İstanbul style mevlid
- Tez No: 931841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Müzik, Religion, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Süleyman Çelebi mevlidinin günümüzde dahi devam eden şöhretinde mûsikî icrâsı büyük pay sahibidir. Zira uzun bir metinden müteşekkil olan eser; Edebiyat-mûsikî birlikteliği, güfte-beste uyumu gibi birçok sanatsal ilişki ile birlikte müziğin de o etkileyici gücüyle kendi sınırlarını aşmış ve evrensel bir nitelik kazanmıştır. Türk mûsikîsi makamlarının her biri farklı bir duyguya hitab eden yanı ve birçok sanat dalında da kullanılması yanı sıra Türk din mûsikîsinde“irticâlî”olarak anılan doğaçlama icrâ tekniğinin mevlid icrasında oldukça önemli bir yeri olması, mevlidhanların öncesinde sahip olduğu özelliklerle birlikte icradaki rolü ve son olarak icranın muhatabındaki yansımaları klasik mevlid icrâsının günümüze dek uzanan bu şöhretini açıklar niteliktedir. Klasik mevlid icrâsına teveccühün son yıllarda hızla artmasıyla yeni icracı adayların sayısındaki gözle görülür artış ise kuşkusuz günümüz dünyasında da geçerliliğini yitirmediğini açıklaması yönüyle son derece önemlidir. Bu çalışma; kısaca arz etmeye çalıştığımız yukarıdaki cümleler perspektifinde tüm bu başlıkların detaylandırıldığı, yeni icracı adayların mevlid icrâ tavrını meşk etmeleri amacıyla hazırlanmış, bu amaçla profesyonel stüdyoda yeniden seslendirilmiş icrâların ses kayıtları, notaları ve makamsal analizlerine yer veren ve üç bölümden oluşan bir tez çalışmasıdır. Mevlidin tarihsel sürecinin birinci bölümünü, Türk mûsikîsinde doğaçlama formlarının ikinci bölümünü teşkil ettiği çalışmanın üçüncü bölümü Mevlid icrâsı eğitim modeli uygulama aşamasıdır.
Özet (Çeviri)
The musical performance of Süleyman Çelebi's mevlid, which continues to be famous today, has a great share in its fame. Because the work, which consists of a long text; has surpassed its own boundaries and gained a universal quality with the impressive power of music, along with many artistic relationship such as the unity of literature and music, and the harmony of lyrics and composition. In addition to the fact that each of the modes of Turkish music appeals to a different emotion and is used in many artistic relationship, the fact that the improvisational performance technique known as“improvisation”in Turkish religious music has a very important place in the performance of mevlids, the characteristics that mevlidhans had before, their role in the performance and finally the reflections on the addressee of the performance explain this fame of the classical mevlid performance that has continued until today. The noticeable increase in the number of new candidate performers due to the rapid increase in interest in classical mevlid performance in recent years is undoubtedly extremely important in terms of explaining that it has not lost its validity in today's world. This study; is a thesis study consisting of three parts, in which all these headings are detailed in the perspective of the sentences above that we tried to briefly present, prepared for the purpose of new candidate performers practicing the mevlid performance attitude, and includes sound recordings, notes and modal analyses of performances re-performed in a professional studio for this purpose. The third part of the study, in which the historical process of mevlid constitutes the first part and the improvisational forms in Turkish music constitute the second part, is the implementation phase of the mevlid performance education model.