Bireylerin afet bilgi düzeyleri ve afete hazırlık durumlarının yaş gruplarına göre değerlendirilmesi: Nilüfer ilçesi (Bursa) örneği
Evaluation of individuals' disaster knowledge levels and disaster preparedness by age groups: Example of Nilüfer district (Bursa)
  1. Tez No: 931840
  2. Yazar: ESMA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bilindiği gibi doğa kaynaklı olayların, insanın yaşamını önemli ölçüde etkileyip afet olarak tanımlanabilmesi için; toplumun ekonomik, sosyal, kültürel faaliyetlerini büyük oranda aksatması can, mal kayıplarına neden olması ve yerel imkânlar ile baş edilememesi gerekir. Bu çalışmada Bursa İli, Nilüfer İlçesinde yaşayan kişilerin, afete hazır olma durumlarını ölçmeye yönelik, 3 kısımdan oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu kısımlar sırasıyla, demografik bilgiler, temel afet bilgi düzeyi ve afete hazırlık bilgi düzeyinden oluşmaktadır. 165 kişiye uygulanan anket çalışmasında, katılımcıların çoğunluğu daha önce bir afet yaşamış, bir afet eğimi almış ve katılımcıların yaklaşık %80'inin üniversite eğitimi görmüştür. Buna rağmen, olası bir afete hazırlık konusunda temel eksikliklerinin bulunduğu belirlenmiştir. Özellikle, aile bireylerinin ortak bir afet planı yapmamış olmamaları, tahliye planlarının olmamaları dikkat çekicidir. Bu durumda aile bireylerinin, teorik bilgilerinin, uygulamaya geçmesine yönelik eğitimler ve tatbikatlar almaları son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
As it is known, in order for natural events to significantly affect human life and be defined as disasters; It must greatly disrupt the economic, social and cultural activities of the society cause loss of life and property and fail to cope with local resources. In this study, a survey consisting of 3 parts was applied to measure the disaster preparedness of people living in Nilüfer District of Bursa Province. These sections consist of demographic information, basic disaster knowledge level and disaster preparedness knowledge level, respectively. In the survey conducted on 165 people, the majority of the participants had experienced a disaster before, had received a disaster education, and approximately 80% of the participants had a university education. Despite this, it has been determined that there are fundamental deficiencies in preparing for a possible disaster. In particular, it is noteworthy that family members did not make a common disaster plan and did not have an evacuation plan. In this case, it is extremely important for family members to receive training and exercises to put their theoretical knowledge into practice.