Spor tesisleri ve rekreasyon alanlarının yönetiminde inovatif stratejilerin değerlendirilmesi
Evaluation of innovative strategies in the management of sports facilities and recreation areas
- Tez No: 931860
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BANU ATAMAN YANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, spor tesisleri ve rekreasyon alanlarının yönetiminde inovatif stratejilerin rolünü değerlendirmektedir. Günümüz rekabetçi ortamında, bu tür tesislerin etkin yönetimi için kullanıcı deneyimi, kişiselleştirme, sürdürülebilirlik ve finansal performans gibi unsurların dikkate alınması gerekmektedir. Öncelikle, kullanıcı deneyimi, tesislerin hizmet kalitesini artırmada kritik bir faktör olup, teknolojik yenilikler ve veri analitiği aracılığıyla kullanıcı ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verilmesini sağlamaktadır. Kişiselleştirme, bireysel tercihleri ve kullanıcı beklentilerini merkeze alan yönetim anlayışı ile tesislerin daha cazip hale gelmesine katkıda bulunmaktadır. Özellikle yapay zekâ ve büyük veri analitiği gibi teknolojik uygulamalar, kullanıcı alışkanlıklarını analiz ederek kişiselleştirilmiş hizmetlerin sunulmasını mümkün hale getirmektedir. Sürdürülebilirlik ise çevresel ve ekonomik boyutlarıyla ele alınmakta olup, enerji verimliliği, atık yönetimi ve yenilenebilir kaynakların kullanımı gibi stratejilerle tesislerin uzun vadeli etkinliğini artırmaktadır. Bu bağlamda, yeşil bina sertifikaları ve çevre dostu uygulamalar, spor tesislerinin ekolojik ayak izini azaltmada önemli rol oynamaktadır. Finansal performans açısından, inovatif yönetim stratejileri, gelir artırıcı modeller ve maliyet azaltıcı yöntemlerle tesislerin ekonomik sürdürülebilirliğini desteklemektedir. Dijitalleşme, akıllı fiyatlandırma sistemleri ve sponsorluk anlaşmaları, bu kapsamda değerlendirilen temel yaklaşımlar arasında olduğu bilinmektedir. Sonuç olarak, spor tesisleri ve rekreasyon alanlarının yönetiminde inovatif stratejiler, kullanıcı odaklı yaklaşımlarla entegre edildiği zaman hem hizmet kalitesini artırmakta olup hem de ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the role of innovative strategies in the management of sports facilities and recreational areas. In today's competitive environment, elements such as user experience, personalization, sustainability and financial performance should be taken into account for the effective management of such facilities. First of all, user experience is a critical factor in improving the service quality of facilities and provides better responses to user needs through technological innovations and data analytics. Personalization contributes to making facilities more attractive with a management approach that focuses on individual preferences and user expectations. Technological applications, especially artificial intelligence and big data analytics, enable the provision of personalized services by analyzing user habits. Sustainability is addressed in terms of environmental and economic dimensions and increases the long-term effectiveness of facilities with strategies such as energy efficiency, waste management and the use of renewable resources. In this context, green building certificates and environmentally friendly practices play an important role in reducing the ecological footprint of sports facilities. In terms of financial performance, innovative management strategies support the economic sustainability of facilities with income-increasing models and cost-reducing methods. It is known that digitalization, smart pricing systems and sponsorship agreements are among the basic approaches evaluated in this context. As a result, it has been determined that when innovative strategies in the management of sports facilities and recreation areas are integrated with user-oriented approaches, they both increase service quality and support economic and environmental sustainability.