Ekolojik çevreye duyarlı işletmecilik yaklaşımının incelenmesi; İstanbul'daki zincir otellere yönelik bir değerlendirme swot analizi
Review of the ecological environment-responsible business approach; An evaluation swot analysis of chain hotels in İstanbul
- Tez No: 931859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünyanın hızlı değişimi, çevre üzerinde derin etkiler yaratarak geleceğin sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir gelecek için bireysel ve kurumsal sorumluluklar büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, işletme yöneticilerinin çevreye duyarlı yönetim anlayışını benimsemeleri ve uygulamaları gerekmektedir. Ancak bu yaklaşım,“yeşil yöneticiler”olarak adlandırılan liderler için çeşitli zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu yöneticilerin görevleri arasında çevre dostu ürünlere olan talebi tahmin etmek, daha güvenli ve sağlıklı ürünler geliştirmek, daha az kirleten ambalajlama yöntemleri tasarlamak, üretim süreçlerini çevreye daha az zarar verecek şekilde optimize etmek, tehlikeli atıkları minimize etmek ve teknolojik riskleri yönetmek bulunmaktadır. Ayrıca, yenilenemeyen doğal kaynakları koruma ve hem çalışanların hem de toplumun sağlığını gözetme sorumluluğunu üstlenmektedirler. İşletmelerin, ekonomik gelişme ile çevre koruma arasında bir çatışma değil, birlikte çalışılması gereken ortak bir amaç olduğunu kabul etmeleri gerekmektedir. Bu anlayışla, sürdürülebilir stratejiler geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Çevreye duyarlı yönetim anlayışı, sadece çevresel sürdürülebilirliği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işletmelerin uzun vadede varlıklarını sürdürmeleri için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, çevreci yönetimin temel taşları üzerinde durarak kavramsal bir çerçeve sunmuştur. İstanbul'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerin çevre politikaları ve uygulamaları incelenerek SWOT analizi yapılmıştır. Otellerin güçlü yönleri olarak enerji ve su verimliliği programları, atık yönetimi uygulamaları ve yenilenebilir enerji kullanımı belirlenmiştir. Zayıf yönler arasında ise atık üretimi ve sürdürülebilirlik politikalarının eksikliği yer almaktadır. Fırsatlar, çevre dostu turizm trendlerinin artması ve yeşil v sertifikasyon programlarına katılım imkânlarını içerirken; tehditler, artan çevresel düzenlemeler ve çevresel duyarlılığı olmayan rakip otellerin rekabetini kapsamaktadır. Sonuçlara dayanarak, otellerin çevresel performanslarını iyileştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için enerji verimliliğinin artırılması, atık azaltma ve geri dönüşüm programlarının güçlendirilmesi gibi stratejiler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid transformation of the world is creating profound impacts on the environment, threatening the sustainability of the future. Individual and institutional responsibilities are of great importance for environmental protection and a sustainable future. In this context, business managers need to adopt and implement an environmentally conscious management approach. However, this approach brings various challenges for leaders known as“green managers.”These managers are tasked with forecasting demand for eco-friendly products, developing safer and healthier products, designing packaging methods that cause less pollution, optimizing production processes to minimize environmental harm, reducing hazardous waste, and managing technological risks. They also bear the responsibility of conserving non-renewable natural resources and safeguarding the health of both employees and society. Businesses must recognize that economic development and environmental protection are not conflicting goals but a common purpose that requires collaborative effort. With this understanding, sustainable strategies should be developed and implemented. An environmentally conscious management approach is crucial not only for ensuring environmental sustainability but also for businesses to maintain their existence in the long term. This study provides a conceptual framework by focusing on the fundamental pillars of environmental management. A SWOT analysis was conducted by examining the environmental policies and practices of 4- and 5-star hotels in Istanbul. Identified strengths include energy and water efficiency programs, waste management practices, and the use of renewable energy. Weaknesses involve waste production and the lack of sustainability policies. Opportunities encompass the rise of eco-friendly tourism trends vii and the potential to participate in green certification programs, while threats include increasing environmental regulations and competition from rival hotels lacking environmental sensitivity. Based on the findings, strategies such as increasing energy efficiency and strengthening waste reduction and recycling programs are proposed to enhance the environmental performance of hotels and gain a competitive advantage.