Kenar kuşak teorisi perspektifinden ABD-Çin hegemonya rekabetinde Pakistan'ın yeri
Pakistan's position in the USA-China hegemonic rivalry from the perspective of rimland theory
  1. Tez No: 931861
  2. Yazar: CEMAL BAYAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Güney Asya, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin kesişim noktasında yer alan ve Umman Denizi ile Hint Okyanusu'na doğrudan erişimi olan Pakistan, 21. yüzyılın küresel jeopolitik dinamikleri açısından kritik bir konuma sahiptir. Bu coğrafi özellik, bölgesel bağlantı, enerji güvenliği ve uluslararası ticaret açısından bir geçit olarak ülkenin stratejik önemini artırmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada, Pakistan'ın“Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru”projesi başta olmak üzere Çin'in“Kuşak ve Yol Girişimi”vizyonu ile uyumu ve bunun bölgesel-küresel güç dinamikleri üzerindeki etkileri teorik bir çerçevede incelenmiştir. Bu minvalde yönetişim açıkları, iktisadi kırılganlıklar ve güvenlik sorunları gibi iç zorlukların Pakistan'ın dış politika stratejileri üzerindeki etkileri ile birlikte enerji güvenliği, ulusötesi tehditler ve gelişmekte olan teknolojiler gibi modern hususlar da analize dahil edilmiştir. Bu tezin temel amacı, Pakistan'ın ABD ve Çin arasında yaşanan çağdaş küresel hegemonya rekabetindeki stratejik rolünü klasik jeopolitik teorilerden biri olan Kenar Kuşak (Rimland) Teorisi çerçevesinde değerlendirmektir. Dolayısıyla tarihsel analizlere ve çağdaş verilere dayanan bu tez çalışması, Pakistan'ın büyük güçler arasındaki stratejik dengeleme hareketini, komşusu Hindistan ile devam eden anlaşmazlıklarını ve gelişen küresel güç yapılarının ortasında bölgesel nüfuz iddia etme çabalarını geniş bir çerçevede ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Located at the crossroads of South Asia, Central Asia and the Middle East, and with direct access to the Indian Ocean through the Arabian Sea, Pakistan holds a critical position in the global geopolitical dynamics of the 21st century. This geographical feature increases the strategic importance of the country as a gateway in terms of regional connectivity, energy security and international trade. In this context, this study examines Pakistan's alignment with China's“Belt and Road Initiative”vision, particularly the“China-Pakistan Economic Corridor”project, and its effects on regional-global power dynamics within a theoretical framework. Within this direction, the analysis also includes the impacts of internal difficulties such as governance deficits, economic vulnerabilities and security challenges on Pakistan's foreign policy strategies, as well as modern issues such as energy security, transnational threats and emerging technologies. The main purpose of this thesis is to assess Pakistan's strategic role in the contemporary global hegemony rivalry between the USA and China within the framework of the Rimland Theory, one of the classical geopolitical theories. Therefore, based on historical analysis and contemporary data, this thesis study reveals a broad framework of Pakistan's strategic balancing act among the great powers, its ongoing conflicts with its neighbor India, and its efforts to assert regional influence amidst evolving global power structures.