İnterskalen brakiyal pleksus bloğu ve süperior trunkus bloğunun solunum fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of respiratory effects of interscalene and superior trunk blocks as sole anesthetic techniques for shoulder arthroscopy
- Tez No: 931862
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnterskalen brakiyal pleksus bloğu (İSB), omuz cerrahisinde“altın standart”kabul edilmekle birlikte, frenik sinir tutulumuna bağlı olarak yüksek hemidiyafragmatik paralizi (HDP) riski taşır. Süperior trunkus bloğu (STB), analjezi sağlamak ve solunum fonksiyonlarını minimum düzeyde etkilemek için potansiyel bir alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, omuz artroskopisi için ultrasonografi (USG) rehberliğinde gerçekleştirilen İSB ve STB'nin solunumsal etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra, elektif omuz artroplastisi planlanan 118 hasta bu prospektif, gözlemci kör çalışmaya dahil edildi. Hastalar, 0.5% bupivakain ile 25 mL enjeksiyon yapılarak USG eşliğinde İSB veya STB uygulanacak şekilde rastgele iki gruba ayrıldı. Solunumsal sonuçlar, blok öncesi ve blok sonrası 30. dakikada diyafragmatik ekskürsiyonu (DE) ve spirometri değerleri (FEV1: Zorlu Ekspirasyon Volümü 1. saniye, FVC: Zorlu Vital Kapasite, FEV1/FVC) ölçülerek değerlendirildi. HDP, DE azalması temel alınarak sınıflandırıldı. İkincil sonuçlar arasında analjezik etkinlik, hasta memnuniyeti ve komplikasyonlar yer aldı. Cerrahi anestezi, genel anestezi desteği olmadan başarılı bir şekilde sağlandı. Gruplar arasında demografik veriler benzerdi. Hem normal hem de derin solunumda DE azalması İSB grubunda STB grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti (%63,67 vs. %24,18 ve %63,84 vs.
Özet (Çeviri)
Interscalene brachial plexus block (ISB) is the“gold standard”for shoulder surgery but involves a high risk of hemidiaphragmatic paralysis (HDP) due to phrenic nerve involvement. Superior trunk block (STB) has emerged as a potential alternative brachial plexus block for analgesia that minimizes respiratory impairment. We aimed to compare the respiratory effects of ultrasound (USG) guided ISB and STB for shoulder arthroscopy. After approval of the ethics committee, 118 patients scheduled for elective shoulder arthroplasty were enrolled in this prospective observer-blinded study. Patients were randomly assigned to two groups to perform USG-guided either ISB or STB using 25 mL of 0.5% bupivacaine. Respiratory outcomes were assessed pre- and post-block 30th minute, including diaphragm excursion (DE) and spirometry values (FEV1: Forced Expiratory Volume in 1 second, FVC: Forced Vital Capacity, and FEV1/FVC). HDP was graded based on DE reduction. Secondary outcomes included analgesic efficacy, patient satisfaction, and complications. Surgical anesthesia was successful without general anesthesia support. The demographic data was comparable between the groups. The DE reduction was significantly higher in the ISB group compared to the STB group both in normal and deep breathing (63.67% vs. 24.18% and 63.84% vs.