Ahlaki kötünün gücü ve sınırı: Varoluşçuluk açısından kötülük problemine bakış
The power and limit of moral evil: An approach to the problem of evil from the perspective of existentialism
- Tez No: 931876
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
İnsan, evrenin en özel varlığıdır. Bu konumuyla kendi doğasını anlamlandıran, varlığını sorgulayan, varoluşsal yapısını soruşturan bir öznedir. Çok yönlü bir doğaya sahip olan insan, kendi iyi ve kötülüğünü problem edinir. Bu çalışmada da insanın niçin, nasıl ve hangi koşullarda kötülük yapabildiği ele alınmış, konunun felsefi kökenine gidilmeye çalışılmış ve ilgili tartışmalara değinilmiştir. Din felsefesinin en karışık ve güncel sorunlarından olan kötülük problemi, Tanrı tasavvurları açısından farklı boyutlarda tartışılmıştır. Bu çalışmada daha ziyade teist perspektif ön planda tutulmuş, insanın kötüye yatkın olan doğası ise öncelikle“analitik varoluşçuluk”sınırlarında değerlendirilmiştir. Bu sınırlama bağlamında insanın niçin kötülük yaptığı ve kötülüğün üstesinden gelme pratiği, din felsefesi açısından bir çözüm modeli olarak“varoluşçu teodise”özelinde incelenmiştir. Bu modellemeyle ahlaki kötülük sorununa varoluşçu yeni bir çözüm önerisi sunulmuştur. Kötülükler her çağda önemli bir sorundur. Gerek doğal kötülükler gerekse de ahlaki kötülükler farklı boyutlarda insanlığı etkilemiştir. Farklı büyüklük ve türlerde doğal afet, kıtlık, yoksulluk ve salgın hastalıklar; dünya savaşları, soykırımlar ve terörizm gibi kötülüklerin anlamı ve kapsamı, felsefe başta olmak üzere birçok ilmin mevzusu olmuştur. Bu durum kötülüklerin etkisinin ve kötülüklere çözüm bulma çabasının göstergesidir. Bununla birlikte doğal ve ahlaki kötülükler karşısında teist filozofların teodise merkezli analitik çözümleme modellerinin felsefi bağlamda da insanın kötülüğü ve insanın kötülükle mücadelesi sorununa etkili ve mutlak bir çözüm üretemediği görülmektedir. Önerilen çözümler, tasviri ve teoriktir. Bu nedenle çalışmamızda, insanın niçin kötülük yaptığı, kötülük yapabilmesinin anlamı ve ahlaki kötülüklerin üstesinden gelme sorunu olarak başkaldırı olgusu analitik varoluşçu bir yöntemle varoluşçu teodise özelinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human is the most special being of the universe. With this position, he is a subject who makes sense of his own nature, questions his existence, and investigates his existential structure. Human, who has a multifaceted nature, takes his own good and evil as a problem. In this study, why, how and under what conditions human can do evil is discussed, the philosophical roots of the subject are tried to be reached and the related discussions are touched upon. The problem of evil, one of the most complicated and current problems of the philosophy of religion, has been discussed in different dimensions in terms of God conceptions. In this study, the theist perspective has been kept in the foreground, and the evil-prone nature of human has been evaluated primarily within the boundaries of“analytical existentialism”. In the context of this limitation, why human does evil and the practice of overcoming evil have been examined specifically in the context of“existential theodicy”as a solution model in terms of the philosophy of religion. With this modeling, a new existential solution proposal has been presented to the problem of moral evil. Evil is an important problem in every age. Both natural evils and moral evils have affected humanity in different dimensions. The meaning and scope of evils such as natural disasters, famines, poverty and epidemics of different sizes and types; world wars, genocides and terrorism have been the subject of many sciences, especially philosophy. This situation is an indicator of the effect of evils and the effort to find solutions to evils. However, it is seen that the theodicy-centered analytical analysis models of theist philosophers in the face of natural and moral evils cannot produce an effective and absolute solution to the problem of human evil and human struggle with evil in a philosophical context. The proposed solutions are descriptive and theoretical. Therefore, in our study, why humans do evil, the meaning of being able to do evil and the phenomenon of rebellion as a problem of overcoming moral evils are evaluated with an analytical existential method, specific to existential theodicy.