Aksiyel spondiloartropatili hastalarda anemi sıklığının tespiti ile sistemik immün-inflamasyon indeksi ve anti-TNF tedavisi ile etkileşimi
Exploring the frequency of anemia in axial spondyloarthritis patients: Implications for systemic immune-inflammation index and anti-TNF therapy
  1. Tez No: 931879
  2. Yazar: DUYGU GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SERKAN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı aksiyel spondiloartropatili (axSpA) hastalarda anemi sıklığını tespit etmek ve sistemik immün inflamasyon indeksiyle olan etkileşimi ve de anti-TNF tedavisinin uygulanmasıyla oluşan sonuçları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ASAS'ın (Assessment of SpondyloArthritis İnternational Society) axSpA kriterlerini karşılayan , 18 yaşından büyük olan , en az bir yıl süreyle düzenli şekilde anti-TNF tedavisine ve takibe devam eden 51'i erkek 51'i kadın olmak üzere toplamda 102 hasta dahil edildi. Tüm hastalar anti-TNF ajanlardan herhangi biriyle tedavi edildi (9 hasta etanersept, 27 hasta adalimumab, 63 hasta sertolizumab pegol, 2 hasta golimumab ve 1 hasta infliksimab). Hastalara ait laboratuvar incelemelerinden C- reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), hemoglobin (Hb), hematokrit (Hct) ve eritrosit hacmi (MCV) sayıları, nötrofil-lenfosit oranı (NLR), trombosit-lenfosit oranı (PLR) ve sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) değerleri tedaviye başlamadan önce ve tedaviden 1 yıl sonra bakılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Başlangıçta 34 hastada (8 erkek, 26 kadın) (%33,3) anemi tespit edildi. Anti-TNF tedavisi sonrasında anemi oranı yarı yarıya azaldı (%16,7; 3 erkek, 14 kadın).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the frequency of anemia in patients with axial spondyloarthritis (axSpA) and to evaluate the interaction with systemic immüne- inflammation index and the results of anti-TNF treatment. Materials and Methods: A total of 102 patients, 51 males and 51 females, who met ASAS (Assessment of SpondyloArthritis İnternational Society) criteria for axSpA, were over 18 years of age, who continued regular anti-TNF treatment and follow-up for at least one year were included in the study. All patients treated with any anti-TNF agent (9 patients with etanercept, 27 patients with adalimumab, 63 patients with certolizumab pegol, 2 patients with golimumab and 1 patient with infliximab). From the laboratory examinations of the patients C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), hemoglobin (Hb), hematocrit (Hct) and mean erythrocyte volume (MCV) counts, and neutrophil-lymphocyte ratio (NLR), platelet-lymphocyte ratio (PLR) and Systemic immune- inflammation index (SII) values were compared before starting therapy and 1 year after the treatment. Results: Anemia was detected in 34 patients (8 men, 26 women) (33.3%) at baseline. After anti-TNF treatment, the rate of anemia was reduced by half (16.7%; 3 men, 14 women).