Bilgi erişimde vikipedi'nin rolü: Ankara'daki müzeler örneği
The role of wikipedia in information retrieval: The case of museums in Ankara
  1. Tez No: 931882
  2. Yazar: DENİZ ÇİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZEL, DR. NURDAN ATALAN ÇAYIREZMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Müzecilik, Archive, Information and Records Management, Museology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Müzeler, toplumların tarihsel varlıklarını devam ettirebilmeleri, aidiyet duygusunu yaşatabilmeleri ve sahip oldukları nesneleri ile verilerini geleceğe aktararak toplumsal bir faydaya dönüştürebilmeleri sürecinde kritik bir rol üstlenmektedir. Bu rolün gerçekleştirilebilmesi için müzelerin toplum ve ziyaretçilerle etkileşim halinde olması gerekmektedir. Dijital çağın bilgi ve iletişim teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde internet, web siteleri ve sosyal medya kanalları bu etkileşimi sağlamak için önemli araçlar haline gelmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki müzelerin internet ortamında bilgi sunumları ve bilgi erişim durumlarını ele almaktadır. Ayrıca, müzelerin dijital görünürlüklerini ve bilgi erişimlerini artırmak amacıyla Wikimedia Projelerinin, özellikle Vikipedi sayfalarının, nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye genelindeki müze verileri üzerine bir değerlendirme yapılmış ve Ankara ilindeki müzeler özelinde ayrıntılı bir analiz sunulmuştur. Çalışma kapsamında ilk olarak, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı faaliyet gösteren Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün resmi internet sitelerinde paylaşılan müzeler incelenmiştir. Bakanlık ve ilgili Müdürlükler tarafından dijital ortamda müzelerin görünürlüklerini artırmak amacıyla geliştirilen“Türkiye'nin Müzeleri”,“Türkiye Kültür Portalı”ve“Turkish Museums”internet siteleri de detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca, resmi veriler temel alınarak açık erişim ve bağlı verilerle desteklenen Wikimedia projeleri çerçevesinde, Türkiye genelindeki ve Ankara özelindeki müzelerin Vikipedi ve Vikiveri sayfaları incelenmiştir. Bu incelemede çeşitli örnek projelerden faydalanılmış ve Wikimedia platformlarının, müzelerin dijital görünürlüklerini artırmadaki potansiyeli öne çıkarılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki müzelerin dijital dönüşüm sürecine uyum sağlayarak bilgi erişimde daha etkin bir rol oynayabileceği ve bu kapsamda Wikimedia projelerinin etkili bir şekilde kullanılabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Museums play a critical role in enabling societies to preserve their historical assets, foster a sense of belonging, and transform their artifacts and data into societal benefits for future generations. To fulfill this role, museums need to establish effective interactions with the public and visitors. Advances in information and communication technologies in the digital age have made the internet, websites, and social media channels essential tools for facilitating this interaction. This study examines the presentation of information and accessibility of museums in Turkey in the digital environment. Furthermore, it explores how Wikimedia tools, particularly Wikipedia pages, can be utilized to enhance the digital visibility and accessibility of museum-related information. In this context, an evaluation of museum data across Turkey has been conducted, followed by an in-depth analysis focusing on museums in Ankara. As part of the study, museums under the auspices of the Turkish Ministry of Culture and Tourism, including the General Directorate of Cultural Heritage and Museums, the General Directorate of Fine Arts, the General Directorate of Foundations, and the Ankara Provincial Directorate of Culture and Tourism, were analyzed based on their official websites. Additionally, digital platforms developed by the Ministry and related directorates, such as“Museums of Turkey,”“Turkey Culture Portal,”and“Turkish Museums,”were thoroughly examined to assess their contribution to the digital visibility of museums. Moreover, leveraging official data, the study investigates Wikipedia and Wikidata pages for museums in Turkey and specifically in Ankara within the framework of open access and linked data supported by Wikimedia projects. Various exemplary projects were reviewed to highlight the potential of Wikimedia platforms in enhancing the digital visibility of museums. In conclusion, the study underscores the potential of museums in Turkey to play a more active role in providing accessible information through digital transformation. It also emphasizes the effectiveness of Wikimedia projects in supporting this endeavor.