Yabancı banka girişlerinin Türk bankacılık sektörü karlılığı üzerine etkisi
The impact of foreign bank entries on Turkish banking sector profitability
- Tez No: 931883
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yabancı sermayeli banka girişinin Türk bankacılık sektörünün karlılığı üzerindeki etkisi 2003Ç1-2023Ç4 döneminde Türkiye'de faaliyet gösteren 26 ticari bankanın aktif karlılık oranı (ROA) ve net kar marjları (NIM) kullanılarak araştırılmaktadır. Bu kapsamda, yabancı sermayeli banka girişi küresel finansal kriz öncesi dönemde (2003Ç1-2023Ç4) bankaların karlılığını azaltırken, küresel finansal kriz sonrası dönemde ise (2009Ç1-2023Ç4) banka karlılığını artırdığı gözlenmiştir. Yabancı sermaye girişinin finansal kriz öncesi dönemi aşağı yönlü etkisi yerli bankalar üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Yabancı banka girişinin Türk bankacılık sektörü karlılıkları üzerindeki aşağı yönlü etkisi, finansal kriz öncesi dönemde ticari bankalar arasındaki rekabetin artmasının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Yabancı sermaye girişinin finansal kriz sonrası yukarı yönlü etkisi ise yabancı bankalar üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu dönemde yabancı banka girişinin yerli bankaların kârlılığı üzerinde somut bir etkisi bulunmamaktadır. Yabancı girişinin Türk bankacılık sektörünün aktif karlılık oranı üzerindeki yukarı yönlü etkisi, mevduat bankaları arasında yüksek aktif payına sahip üç yerel bankanın yabancı bankalar tarafından devralınmasının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Son olarak, banka bazlı ve makroekonomik faktörlerle ilgili olarak, bankaya özgü faktörlerin karlılık üzerinde dış etkenlere kıyasla daha büyük bir etkisi olduğu ortaya konulmaktadır. Ayrıca, banka kârlılık dinamiklerin banka türlerine ve küresel kriz öncesi ve sonrasında değişiklik gösterdiği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the effect of foreign entry on the profitability of the Turkish banking sector by using the return of assets (ROA) and net interest margins (NIM) of 26 commercial banks for the period of 2003Q1 - 2023Q4. The paper finds that foreign bank entry decreases banks' profitability before the global financial crisis (2003Q1-2008Q4), whereas foreign bank entry increases banks' profitability after the global financial crisis (2009Q1-2023Q4). The downward effect of foreign entry ensues from its effects on domestic banks in the precrisis period. The downward effect of foreign entry on the ROAs of the Turkish banking sector would be considered a result of the increase in competition among commercial banks in the pre-crisis period. The upward effect of foreign entry ensues from its effects on foreign banks in the after-crisis period. During the period, the foreign bank's entry does not have a concrete impact on the profitability of the domestic banks. The upward effect of foreign entry on the ROAs of the Turkish banking sector would be considered a result of the taking over of the three local banks that have high asset shares among the deposit banks by foreign banks. Finally, regarding the analysis of bank-specific and macroeconomic factors, the bank specific factors have a greater effect on profitability compared to external factors, and more importantly, dynamics of profitability also have changed according to bank types and according to before or after the global financial crisis.