Sezaryen cerrahisinde intratekal morfin ve erektör spina plan bloğu uygulamasının serum sitokin düzeylerine ve kronik ağrıya etkisi
The effect of intrathecal morphine and erector spinae plane block on serum cytokine levels and chronic pain in cesarean surgery
- Tez No: 931936
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR ENVER ÖZGENCİL, DOÇ. DR. SÜHEYLA KARADAĞ ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Sezaryen cerrahisi sonrası multimodal analjezi yöntemleri ile daha etkin akut ağrı tedavisi sağlanarak anne ve yenidoğan sağlığı iyileştirilebilir. Bu çalışmada sezaryen cerrahisi geçiren hastalarda spinal anestezide adjuvan olarak uygulanan intratekal morfin (İTM) ile operasyon bitiminde gerçekleştirilen erektör spina plan bloğunun (ESPB), postoperatif serum sitokin (İnterlökin-6 [IL-6], Tümör Nekroz Faktörü-alfa [TNF-alfa], İnterlökin-10 [IL-10]) düzeyleri, kronik ağrı gelişimi, postoperatif akut ağrı, obstetrik iyileşme kalitesi, hastane anksiyetesi ve depresyon üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda spinal anestezi altında elektif sezaryen cerrahisi geçiren toplam 110 hasta çalışmaya dahil edildi. Takiplerindeki veri eksikliği nedeniyle 22 hasta çalışma dışı bırakıldı. Morfin grubuna dahil edilen 44 hastaya spinal anesteziye adjuvan ajan olarak 50 mikrogram (mcg) İTM eklendi. Erektör spina plan bloğu grubuna dahil edilen 44 hastaya ise operasyon bitiminde, bilateral torakal 9. vertebra (T9) seviyesinden (20 mililitre hacimde, %0.25 konsantrasyonda) bupivakain çözeltisi ile ESPB uygulandı. Her hastadan operasyon öncesinde, postoperatif 6. ve 24. saatte kan örneği alındı. Postoperatif 2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde sayısal ağrı derecelendirme ölçeği (NPRS) skorları kaydedildi. Hastalara operasyon öncesi ve postoperatif 24. saatte Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS); operasyon sonrası 24. saatte Obstetrik İyileşme Kalitesi-11 Anketi (ObsQoR-11) uygulandı. 4. Ayda telefon görüşmesi yapılarak Kısa Form McGill Ağrı Anketi-2 (SF-MPQ-2) ile kronik ağrı gelişimi sorgulandı. Bulgular: Gruplar arasında, demografik ve tanımlayıcı veriler bakımından ek hastalık varlığı dışında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Morfin grubundaki hastaların bazal, 6. ve 24. saatteki IL-10 değerlerindeki değişim anlamlı değildi. ESPB grubundaki hastaların bazal ve 6. saatteki IL-10 değerlerinden, 24. saatteki değerleri anlamlı daha yüksekti (p3) görüldü ve 3 (%33,3) hasta morfin grubunda, 6 (%66,7) hasta ESPB grubunda yer aldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Multimodal analgesia methods can provide more effective acute pain management after cesarean surgery, potentially improving maternal and neonatal health. This study aimed to investigate the effects of intrathecal morphine (ITM), administered as an adjuvant in spinal anesthesia, and erector spinae plane block (ESPB), performed at the end of surgery, on postoperative serum cytokine levels (Interleukin-6 [IL-6], Tumor Necrosis Factor-alpha [TNF-alpha], Interleukin-10 [IL-10]), chronic pain development, acute postoperative pain, obstetric recovery quality, and hospital anxiety and depression in patients undergoing cesarean section. Materials and Methods: A total of 110 patients undergoing elective cesarean section under spinal anesthesia at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, were included in the study. Due to missing follow-up data, 22 patients were excluded. In the morphine group, 44 patients received 50 micrograms (mcg) of ITM as an adjuvant to spinal anesthesia. In the ESPB group, 44 patients received bilateral ESPB with 20 milliliters of 0.25% bupivacaine at the thoracic 9th vertebra (T9) level at the end of surgery. Blood samples were collected preoperatively and at 6 and 24 hours postoperatively. Numeric Pain Rating Scale (NPRS) scores were recorded at 2, 4, 6, 12, and 24 hours postoperatively. Patients completed the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) preoperatively and at 24 hours postoperatively, and the Obstetric Quality of Recovery-11 (ObsQoR-11) questionnaire at 24 hours postoperatively. At the fourth month, chronic pain development was assessed via telephone using the Short-Form McGill Pain Questionnaire-2 (SF-MPQ-2). Results: There were no significant differences between the groups in demographic and baseline characteristics, except for the presence of comorbidities. Changes in IL-10 levels at baseline, 6, and 24 hours were not significant in the morphine group, while IL-10 levels at 24 hours in the ESPB group were significantly higher than at baseline and 6 hours (p3) was observed in 9 patients (10.2%), with 3 (33.3%) in the morphine group and 6 (66.7%) in the ESPB group. Patients with chronic pain had significantly higher SF-MPQ-2 scores (23.89±9.23) compared to those without chronic pain (4.25±2.97, p3) was observed in 38 patients (43.2%), with significantly fewer patients in the morphine group experiencing acute pain compared to the ESPB group (13 [34.2%] vs.