Yetişkin oyunbazlığı OLIW ölçeğinin Türkçe uyarlaması
Turkish adaptation of the adult playfulness scale OLIW test
  1. Tez No: 931937
  2. Yazar: NEVAL GÜVEN TÜRKELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 2017 yılında İsviçre'de Almanca ve İngilizce dillerinde René T. Proyer tarafından geliştirilen OLIW Yetişkin Oyunbazlığı Ölçeğinin Türkçe uyarlamasının ilk örneği olup, ölçeğin Türkçe konuşan yetişkinlerindeki oyunbazlık düzeyini ölçmedeki güvenilirlik ve geçerliliğini incelemeyi amaçlamaktadır. OLIW'in orijinal versiyonu 28 madde ve dört alt ölçekten oluşmaktadır. Bu dört alt ölçek Proyer tarafından ileri sürülen yapısal bir model olan oyunbazlık modeline dayanmaktadır. Bu alt ölçekler Öteki Yönelimli Oyunbazlık (başkalarıyla eğlenceli etkileşimden hoşlanma), Tasasız Oyunbazlık (kendiliğindenliği planlamaya tercih etme), Zihinsel Oyunbazlık (problem çözmeyi sevmek ve karmaşıklığı tercih etmek) ve Tuhaf Oyunbazlık'tır (alışılmadık şeyleri ya da kişileri tercih etmek). Güvenirlik ve geçerlilik çalışması 846 yetişkinle gerçekleştirilmiş, katılımcılardan 130 kişi ile tekrar test analizleri uygulanmıştır. Ölçeğin Cronbach's Alpha değerleri .79 düzeydedir. Yapı geçerliliğini test etmek için doğrulayıcı faktör analizi uygulanmış, kabul edilebilir uyum iyiliği değerlerine ulaşılmıştır. Yaş ve cinsiyetin OLIW puanları üzerinde rol oynamadığı görülmüştür. Geçerlik çalışması için OLIW ölçeği Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFÖ) ve Yetişkin Eğlence Eğilimi Özelliği Ölçeği (YEEÖÖ) ile karşılaştırılmıştır. OLIW ve BFÖ ve YEEÖÖ ölçekleri arasında paralellik gösteren sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the reliability and validity of the Turkish adaptation of the OLIW Adult Playfulness Scale, developed by René T. Proyer in 2017 in German and English languages in Switzerland, in measuring the level of playfulness in Turkish-speaking adults. The original version of the OLIW consists of 28 items and four subscales. These four subscales are based on the playfulness model, a structural model proposed by Proyer. These subscales are Other-Oriented Playfulness (liking playful interaction with others), Carefree Playfulness (preferring spontaneity to planning), Mental Playfulness (liking problem-solving and preferring complexity) and Bizarre Playfulness (preferring unusual things or people). The reliability and validity study was conducted with 846 adults, and retest analyses were performed with 130 participants. Cronbach's Alpha value of the scale was .79. Confirmatory factor analysis was applied to test the construct validity, and acceptable goodness of fit values were obtained. It was observed that age and gender did not play a role in OLIW scores. For the validity study, the OLIW scale was compared with the Five Factor Personality Scale (BFI) and the Adult Leisure Tendency Trait Scale (ALTTS). Parallel results were found between the OLIW, BFI and ALTTS scales.