Havayolu sektöründe çalışanların örgütsel destek algısı ile proaktif iş davranışı ilişkisinde mesleki özdeşleşmenin aracı rolü üzerine bir araştırma
A study on the mediating role of occupational identification in the relationship between perceived organizational support and proactive work behavior of employees in the airline industry
- Tez No: 931935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, havayolu sektöründe çalışan uçuş ekiplerinin algılanan örgütsel destek (AÖD) ile proaktif iş davranışı arasındaki ilişkiyi ve mesleki özdeşleşmenin bu ilişkideki aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın evrenini, Türkiye'de havayolu sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde istihdam edilen kokpit ve kabin ekipleri oluşturmaktadır. Anket yöntemiyle 211 geçerli veri elde edilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak, hazırlanmış olan anket formunun havayolu sektörü çalışanları tarafından doğru bir şekilde anlaşıldığı ve içtenlikle yanıtlandığı varsayılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS 26 ve PROCESS Macro analiz programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, algılanan örgütsel destek ile proaktif iş davranışı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, algılanan örgütsel destek ile mesleki özdeşleşme arasında ve mesleki özdeşleşme ile proaktif iş davranışı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışmanın bir diğer sonucu, mesleki özdeşleşmenin algılanan örgütsel destek ile proaktif iş davranışı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü oynadığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, havayolu sektöründe çalışanların proaktif iş davranışlarını teşvik etmede algılanan örgütsel destek ve mesleki özdeşleşmenin kritik rollerini vurgulamaktadır. Çalışma hem teorik alana hem de havayolu işletmelerinin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between perceived organizational support (POS) and proactive work behavior among flight crews in the airline industry, as well as the mediating role of professional identification in this relationship. The population of the study consists of cockpit and cabin crews employed by airlines operating in Türkiye. A total of 211 valid responses were collected through a survey method. It is assumed that the survey form was fully understood and sincerely answered by the airline employees. The data obtained were analyzed using IBM SPSS 26 and the PROCESS Macro analysis tool. The analysis results revealed a positive relationship between perceived organizational support and proactive work behavior. Additionally, significant positive relationships were found between perceived organizational support and professional identification, as well as between professional identification and proactive work behavior. Another finding of the study indicated that professional identification partially mediates the relationship between perceived organizational support and proactive work behavior. This study highlights the critical roles of perceived organizational support and professional identification in encouraging proactive work behavior among airline employees. The findings provide valuable contributions to both the theoretical domain and human resource management practices in the airline industry.