Hukuki açıdan Güvence Hesabı
Legal aspects of Güvence Hesabı
  1. Tez No: 931945
  2. Yazar: SALİH UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte makinelerin toplum hayatına girmesi, bazı faaliyetlerin yürütülmesi esnasında bireylerin çeşitli tehlikelere maruz kalmasına sebebiyet vermiştir. Bireyi bu tehlikelerden korumanın bir yolu olarak zorunlu sigorta kavramı ortaya çıkmıştır. Ancak bazı hallerde zorunlu sigortaların da ortaya çıkan zararı gidermeye yetmediği anlaşılmıştır. Bu sebeple önceleri sadece zorunlu trafik sigortasını teminatı altına alan Garanti Fonu isminde bir kurum kurulmuş, ancak zamanla bireyler için başka tehlikelerin de gündeme gelmesi sonucu başkaca zorunlu sigortaları da kapsamına alarak garanti sistemini genişleten Güvence Hesabı adı altında bir kurum oluşturulmuştur. Güvence Hesabı, sorumluluğu kapsamında yer alan zorunlu sigortaların zarar görenlerin zararını karşılamadığı kimi hallerde, bu zararı zorunlu sigortanın teminat limitlerine kadar karşılamak için kurulmuş tüzel kişiliği haiz bir kuruluştur. Çalışmamızda kurumun tarihi gelişimi, yasal dayanağı, sorumluluğunun hukuki niteliği, teminatı altına aldığı zorunlu sigortalar, zararın hangi hallerde karşılanacağı, zarar görenlere ödediği tazminatın rücusuna ilişkin esaslar üzerinde durulmuş, öğreti ve uygulamada tartışma yaratan hususlarla ilgili çözüm önerileri sunulmuştur. Çözüm önerileri getirilirken, 2007 yılında kurulan bu kurumu hakkında yeterli sayılacak düzeyde yazılı kaynak bulunmaması, var olan kaynakların çoğunun ise yürürlükten kalkan Garanti Fonu dönemine ait olması sebebiyle sigorta hukuku kavram ve verilerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The introduction of machines into social life with the development of technology has caused individuals to be exposed to various dangers during the execution of certain activities. The concept of compulsory insurance has emerged as a way to protect the individual from these hazards. However, in some cases, it has been understood that compulsory insurances are not sufficient to eliminate the damage incurred. For this reason, an institution called the Guarantee Fund, which initially covered only compulsory traffic insurance, was established, but in time, as other hazards for individuals came to the fore, an institution called the Assurance Account was established, which expanded the guarantee system by including other compulsory insurances. The Assurance Account is a legal entity established to cover the damages up to the coverage limits of the compulsory insurance in some cases where the compulsory insurances under its coverage do not cover the damages of the injured parties. In our study, the historical development of the institution, its legal basis, the legal nature of its liability, the compulsory insurances under its coverage, the conditions under which the damages will be covered, the principles regarding the recourse of the compensation paid to the injured parties are emphasized and solution proposals are presented regarding the issues that create controversy in the doctrine and practice. While proposing solutions, the concepts and data of insurance law have been utilized since there are not enough written sources on this institution established in 2007 and most of the existing sources belong to the period of the abolished Guarantee Fund.