Dijital öyküleme yaklaşımının ilkokul öğrencilerinin İngilizce konuşma becerisine etkisi
The effect of the digital storytelling approach on primary school students' English speaking skills
  1. Tez No: 931944
  2. Yazar: GÖNÜL DURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AYSIN ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada ilkokul dördüncü sınıf İngilizce dersinde Dijital Öyküleme yaklaşımının öğrencilerin konuşma becerisi üzerinde etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada“Karma Araştırma Yöntemi Mixed-Methods Research Designs)”kullanılmıştır. Araştırmada“Karma Araştırma Yöntemlerinden olan Gömülü”(bütünleşik-karşılaştırılmış) desen (Embedded Mixed Methods Design) seçilmiştir. Araştırmanın nicel deseninde ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model yararlanılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir devlet okulundaki ilkokul dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Kontrol grubunda 15 öğrenci, deney grubunda da 13 öğrenci bulunmaktadır. Nicel verilerin toplanması için“İlkokul Öğrencilerine Yönelik İngilizce Konuşma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”kullanılmıştır. SPSS 25 programı ile veriler analiz edilmiştir. Non-parametrik testlerden Mann Whitney-U testi nicel verilerin analizinde kullanılmıştır. Nitel veriler için araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri, görüşme formları, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve ses kayıtlarından yararlanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda yabancı dil İngilizce derslerinde dijital öyküleme yaklaşımının ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin konuşma becerisine olumlu etkisi olduğu bulunmuştur. İngilizce ders öğretmeni ve deney grubu öğrencileriyle gerçekleştirilen görüşmelerde, dijital öyküleme yaklaşımının İngilizce konuşma becerisini geliştirdiği görüşü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the“Digital Storytelling”(DST) Digital Storytelling approach on students' speaking skills in primary school fourth-grade English courses was examined. In this study,“Mixed-Methods Research Designs”was used. Embedded design, one of the mixed-methods research designs, was utilized in the study. In the quantitative design of the study, a quasi-experimental model with a pre-test and post-test control group was conducted. The sample of this study consists of fourth-grade primary school students in a public school affiliated with Eskişehir Provincial Directorate of National Education. There are 15 students in the control group and 13 students in the experimental group.“English Speaking Skill Rubric for Primary School Students”was utilized to collect quantitative data. The data were analyzed with SPSS 25 software. Mann Whitney-U test, one of the non-parametric tests, was conducted to analyze the quantitative data. The researcher's diary, student diaries, interview forms, semi-structured interviews, observations, and audio recordings were employed for qualitative data. As a result of this study, it was found that the digital storytelling approach in foreign language English classes had a positive effect on the speaking skills of fourth-grade primary school students. In the interviews conducted with the English course teacher and the experimental group students, it was found that the digital storytelling approach improved English speaking skills.