Yüzyılın felaketi, Kahramanmaraş depremi: Ampütasyon yapılan bireylerin deneyimleri
Disaster of the century, Kahramanmaraş earthquake: Experiences of individuals who had amputations
  1. Tez No: 931982
  2. Yazar: KADİR OKAN BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji, Psikiyatri, Emergency Medicine, Orthopedics and Traumatology, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışma, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinde ampütasyon yapılan bireylerin deneyimlerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kapsamında, bir olguya ayrıntılı anlam kazandırmak ve incelemek amacıyla nitel araştırma yöntemi ve bu araştırma yöntemine ait bir desen olan fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırma evrenini Kahramanmaraş merkezli depremleri yaşamış, ampütasyon kararı verilip uygulanan bireyler oluşturmaktadır. Evren içerisinden araştırmaya katılmak için gönüllü olan bireyler araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Bu çalışmada, amaçlı örneklemin türü olan ölçüt örneklem ve kartopu örneklem tercih edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Görüşmeler, Microsoft Teams programı ile yapılmış, alınan ses kayıtlarının, kelimesi kelimesine transkriptleri oluşturulmuş ve transkriptleri analiz etmek için MAXQDA 2020 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplamda 15 katılımcı dahil olmuştur. Katılımcıların yaş aralığı 19 ile 36 arasında değişmektedir. Yapılan analizlerin sonucunda, 4 ana tema ve bu temalara bağlı çok sayıda kategoriler ve kodlar belirlenmiştir. Bu 4 ana tema ise; yeniden doğuş ve hayatta kalma, göçük altında deneyimlenen psikososyal süreç, ampütasyon ve psikososyal uyarlama ve yeni hayata uyum temalarıdır. Sonuç: Katılımcı ifadelerinden elde edilen bulgular, ampüte bireylerin fiziksel, psikolojik ve toplumsal düzeyde farklı zorluklarla karşılaştıklarını ve bu zorluklara uyum sağlamak için geliştirdikleri baş etme stratejilerini ortaya koymuştur. Çalışmada, genel olarak, afet sonrası yaşamı yeniden inşa etmek ve topluma yeniden entegre olmak için ampüte bireylerin hem fiziksel hem de psikososyal desteğe ihtiyaç duyduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın bulguları, bireylerin afet sonrası yeniden hayata tutunma ve kabullenme süreçlerinin desteklenmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Uygulanacak olan politikalar, psikososyal destek ve toplumsal bilinçlendirme çalışmaları, bu bireylerin yaşam kalitesini artıracak önemli adımlar olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:This study was planned to examine the experiences of individuals who underwent amputation in the February 6 Kahramanmaraş Earthquakes. Materials and Methods: In this study, qualitative research method and phenomenology, a design belonging to this research method, were used to provide detailed meaning to and examine a phenomenon. The research universe consists of individuals who experienced the Kahramanmaraş-centered earthquakes and were given an amputation decision. Individuals who volunteered to participate in the research from the universe constituted the sample of the research. In this study, criterion sampling and snowball sampling, which are types of purposeful sampling, were preferred. Semi-structured interview method was preferred as the data collection tool in the study. Interviews were conducted with the Microsoft Teams program, word-for-word transcripts of the received audio recordings were created, and MAXQDA 2020 qualitative data analysis program was used to analyze the transcripts. Results: A total of 15 participants were included in the study. The age range of the participants ranged from 19 to 36. As a result of the analyzes, 4 main themes and many categories and codes related to these themes were determined. These 4 main themes are; rebirth and survival, psychosocial process experienced under the rubble, amputation and psychosocial adaptation, and adaptation to new life. Conclusion: The findings obtained from the participant statements revealed that amputees face different difficulties at physical, psychological and social levels and the coping strategies they develop to adapt to these difficulties. In the study, it was observed that amputees need both physical and psychosocial support in order to rebuild their lives after the disaster and to reintegrate into society. The findings of the study emphasize the need to support individuals' processes of holding on to life and accepting after the disaster. The policies to be implemented, psychosocial support and social awareness studies are seen as important steps that will increase the quality of life of these individuals.