Zirai mücadelede kullanılan Trichoderma türü biyolojik fungisitlerin, otomikoz etkeni olan Candida albicans'a in vitro koşullarda etkinlikleri
In vitro effectiveness of Trichoderma-type biological fungicides used in biocontrol of plant diseases against Candida albicans causing otomycosis
- Tez No: 931993
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BASUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmanın amacı, en sık görülen otomikoz etkenlerinden biri olan Candida albicans'a karşı tarımda kullanılan ve iki farklı Trichoderma türü olan T. harzianum ve T. viride içeren biyolojik fungisitlerin in vitro koşullarda etkililikleri değerlendirmektir. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre, içerisinde PDA (Patates Dekstroz Agar) ortamı bulunan 9 cm çapındaki petri koşullarında ikili kültür yöntemine göre yapıldı. Trichoderma izolatları ve C. albicans izolatlarının kültürlerinden 5 mm çapında diskler alınarak aynı petri içerisinde aynı anda ekilerek karşı karşıya getirildi. Çalışma, fungusların ideal gelişim sıcaklığı olan 23°C'de ve normal vücut sıcaklığı olan 37°C'de çalışan inkübatörde, fungusların inkübasyona tabi tutulmaları şeklinde yapıldı. Patojen gelişimi ve antagonistlerin C. albicans'ı engelleme oranları inkübasyonun 7.gün ve 10. günleri değerlendirildi. Büyüme oranları milimetre cinsinden ölçülerek, 3 farklı grup (2 deney grubu ve 1 kontrol grubu) arasında karşılaştırılarak, Trichoderma türlerinin C. albicans büyümesine üzerine olan etkinlikleri belirlenmiştir. Çalışmada, 23°C'de, T. harzianum'un C. albicans büyümesini durdurmadaki etkisi 7. günde %24,72 olarak, 10. günde ise %32,7 olarak belirlendi. T. viride'nin C. albicans büyümesini durdurmadaki etkisi 7. günde %36,72 olarak, 10. günde ise %44,7 olarak belirlendi. İki Trichoderma türünün etkinlikleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmadı. 37°C'de ise, 7. günde, T. harzianum'un C. albicans'ın büyümesini durdurmadaki etkisi %67,9 olarak, 10. günde ise %71,5 olarak belirlendi. T. viride'nin C. albicans'ın büyümesini durdurmadaki etkisi 7. günde ve 10. günde ise %25,7 olarak belirlendi. İki Trichoderma türü arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (7. gün ve 10.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the in vitro effectiveness of biological fungicides used in biocontrol of plant diseases containing two different Trichoderma species (T. harzianum) and (T. viride) against C.albicans, which is one of the most common otomycosis agents. The study was conducted according to the randomized plot trial design and the dual culture method in 9 cm diameter petri dishes containing PDA (Potato Dextrose Agar) medium. 5 mm mycelial disc from cultures of Trichoderma isolates and C.albicans isolates were set at one side of PDA in same petri dishes at the same time. The study was carried out by incubating the fungi in the incubator operating at 23°C, which is the ideal growth temperature of fungi, and also at 37°C, which is the normal body temperature. C .albicans development and the inhibition rates of antagonists against C.albicans were evaluated on the 7th and 10th days of incubation. The effectiveness of Trichoderma species on the growth of C. albicans was determined by measuring the growth rates in mm and comparing growth rates between 3 different groups (2 experimental groups and 1 control group). In the present study, the effect of T. harzianum on the growth inhibition of C.albicans at 23oC was determined as 24.72% on the 7th day and 32.7% on the 10th day. The effect of T.viride on the growth inhibiton of C. albicans was determined as 36.72% on 7th day and 44.7% on the 10th day. No statistically significant difference was detected between the two group. At 37°C, the effect of T. harzianum on the growth of C.albicans was determined as 67.9% on the 7th day and 71.5% on the 10th day The effect of T.viride on growth of C.albicans was determined as 25.7% on the 7th day and the 10th day.