Bursa UÜTF İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı 2013-2023 yılları arasındaki periton diyalizi hastalarının sıvı, elektrolit bozuklukları ve metabolik komplikasyonlar açısından retrospektif incelenmesi
Retrospective examination of fluid and electrolyte disorders and metabolic complications in peritoneal dialysis patients at the Nephrology Division of the Department of Internal Medicine, Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Between 2013-2023
  1. Tez No: 931992
  2. Yazar: KÜBRA ÖZERİK AYAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kronik böbrek hastalığı giderek artan global bir sorun olarak kabul edilmekte ve hastalık son dönem böbrek yetmezliğine ilerlediğinde renal replasman tedavisi (RRT) gerekmektedir. Periton diyalizi (PD) de RRT seçeneklerinden biri olup olumlu ve olumsuz yönleri ile araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Çalışmamızda Kasım 2013-Kasım 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı PD Polikliniği'nde takip edilmiş 87 hastanın sıvı, elektrolit ve metabolik komplikasyonlar açısından incelenmesi amaçlandı. Hastalara ait demografik ve klinik bilgiler ile laboratuvar sonuçları hasta kayıt dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Hastaların %50,6'sı kadın %49,4'ü erkekti ve PD'ye başlangıç yaş ortalaması 53,36±15,4 yıl idi. En yaygın etiyolojik nedenler hipertansiyon ve diyabetes mellitustu. Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD), en sık kullanılan PD modalitesiydi. Hiponatremi (%51,7), hiperkalemi (%40,2) ve hipokalemi (%36,7) en yaygın elektrolit bozukluklarıydı.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease is increasingly recognized as a global issue, and when the disease progresses to end-stage renal failure, renal replacement therapy (RRT) is required. Peritoneal dialysis (PD) is one of the RRT options and continues to be a subject of research with its advantages and disadvantages. In our study, we aimed to evaluate the fluid, electrolyte, and metabolic complications of 87 patients who were followed at the Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital Nephrology Department PD Clinic between November 2013 and November 2023. Demographic and clinical data, along with laboratory results, were retrospectively obtained from patient records. 50.6% of the patients were female, while 49.4% were male, with a mean age of 53.36±15.4 years at the initiation of peritoneal dialysis (PD). The most common etiological causes were hypertension and diabetes mellitus. Continuous Ambulatory Peritoneal Dialysis (CAPD) was the most frequently used PD modality. Hyponatremia (51.7%), hyperkalemia (40.2%), and hypokalemia (36.7%) were the most prevalent electrolyte imbalances.