Madencilik sektörü şlam atıklarının susuzlaştırılmasına yönelik yenilikçi çalışmalar
Innovative studies on dewatering of mining industry sludge waste
- Tez No: 932003
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer ve Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Endüstriyel faaliyetler için hammadde ihtiyacını karşılayan madencilik, ekonomik ve sosyal getirilerinin yanı sıra faaliyette bulunduğu dönemde ekosisteme zarar verme ve çevre kirliliği sorunlarına sebep olabilmektedir. Madencilik faaliyetlerinde cevherin arama aşamasından zenginleştirme ve depolama aşamasına kadar birçok fiziksel ve kimyasal atık veya artık ortaya çıkmaktadır. Maden sektöründe ortaya çıkan şlam atıkların güvenilir bir şekilde depolanmaması çevresel açıdan birçok sorun oluşturmaktadır. Geleneksel atık depolama yöntemi olarak kullanılan atık barajları, son yıllarda artan kazalar nedeniyle güvenilirliğini kaybetmiştir. Dünya genelinde şlam atıklarının susuzlaştırılarak depolanması için farklı yöntem arayışları devam etmektedir. Bu çalışmada, dört farklı maden atık sahasından alınan şlam atıklarının fiziksel ve kimyasal karakterizasyonları yapılarak, şlam atıklarının susuzlaştırılması ve briketlenerek hacimlerinin azaltılması daha kontrollü depolama alanlarında, çevreye en az zarar verecek şekilde stoklanması amaçlanmıştır. Bununla birlikte yakın gelecekte ekonomik değer kazanabileceği aynı veya farklı sektörler için hammadde olup olamayacağı konusunda görüşlere yer verilmiştir. Sonuç olarak sırasıyla %21, 36, %16,76, %19,51, %34,74 nem içeriklerine sahip şlam atıkları %73- 80 arasında değişen verimlerde susuzlaştırılmıştır. Depolama alanı olarak kurgulanan 1 km2' lik arazi içerisine 5,5 m yükseklikte kesik piramit şeklinde 80 milyon tona kadar susuzlaştırılmış şlam atığı briket şeklinde depolanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite its economic and social benefits, mining operations, which provide raw materials for the industry, threaten the ecosystem and cause pollution. Many physical and chemical wastes or residues are produced during mining activities, such as ore exploration, enrichment and storage. Many environmental issues arise from the irresponsible storage of sludge wastes produced in the mining industry. Waste dams, a traditional waste storage method, have lost their reliability in recent years due to the increase in causalities. Worldwide, researchers are looking for new approaches to dehydrate and store sludge waste. In this study, physical and chemical characterization of slurry wastes obtained from four different mine waste sites were carried out, aiming to dehydrate the slurry wastes, reduce their volume by briquetting, and store them in more contained storage areas. Consequently, sludge wastes with moisture contents ranging from 21.36 % to 16.76 % and from 19.51 % to 34.74 %, were dehydrated with yields ranging from 73 to 80 %. Up to 80 million tons of dehydrated sludge waste can be stored in the form of briquettes in a 5,5 m high truncated pyramid in a unit km2 storage area.