Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Polikliniğine son bir yılda başvurmuş diabetes mellitus tanılı HBA1C >7 olan hastaların proton pompa inhibitörü kullanımı ve magnezyum ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between proton pump inhibitor use and magnesium in patients with HBA1C >7 and diagnosis of diabetes mellitus who applied to Dicle University Faculty of Medicine Endocrinology Clinic in the last year
- Tez No: 932002
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Yaptığımız bu çalışmada amacımız Ocak 2023-Aralık 2023 dönemindeki bir yıllık süreçte Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran 18 yaşından büyük diabetes mellitus(DM) tanısı alıp tedavi gören hastaların proton pompa inhibitörü (PPİ) kullanım oranları ve PPİ Kullanımının hipomagnezemi ile ilişkisini ortaya koymayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine Ocak 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran 18 yaşından büyük diabetes mellitus tanısı alıp tedavi gören 615 hastanın bilgileri hastane bilgi yönetim sisteminden alınıp retrospektif olarak incelendi.615 hasta ile yaptığımız bu çalışmada hastalarımızın yaşlarının ortalaması 53,4 ± 13,4 tü.Çalışma grubumuzun %42'si erkek, %58'i kadın olup proton pompa inhibitörü kullanım oranının %53,9 olduğu diyabetik hastalardan oluşmaktadır.Hastaların yaş ve cinsiyet durumları , HBA1C , magnezyum , kalsiyum , parathormon , fosfor,d vitamini düzeyleri , PPİ kullanım durumları, DM tedavi seçenekleri değerlendirildi.Bu belirteçlerin magnezyum düzeyi ile ilişkisi incelendi . Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre;.erkeklerin %45,7'sinin, kadınların %59,8'inin PPI kullandığı belirlenmiştir. Kadınların PPI kullanma oranlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışma grubumuzdaki tüm diyabetik hastaların ortalama magnezyum değeri erkeklerde 1,9 ± 0,2 mg/dL, kadınlarda 1,8 ± 0,2 mg/dL olarak belirlenmiştir.Erkeklerin magnezyum değerlerinin kadınlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.Erkeklerin magnezyum düzeyinin 1,5 mg/dl altında ve 1,5 – 1,8 mg/dl arasında bulunma oranının kadınlara göre daha yüksek, 1,8 – 2,6 mg/dl arasında bulunma oranı ise kadınlara göre daha düşük olduğu saptanmıştır.Yani kadınlarda hipomagnezemi ılımlı seyrederken erkeklerde hipomagnezemi şiddetli olmaktadır.Tüm grup içinde hastaların %35 inde hipomagnezemiye rastladık..Bunların %2,9 unda daha şiddetli hipomagnezemi görülmekteydi.Hastaların magnezyum düzeylerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizinin backward tekniği kullanılmıştır (Tablo 23). Belirtilen değişkenlerin magnezyum düzeyi üzerindeki etkisinin incelendiği 7 model elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim was to determine the rate of proton pump inhibitor (PPI) use and to investigate the association between PPI use and hypomagnesemia in patients over 18 years of age diagnosed with and treated for diabetes mellitus (DM) who visited the Endocrinology Clinic at Dicle University Medical Faculty Hospital between January 2023 and December 2023. Materials and Methods: In this study, data were retrospectively collected from the hospital information management system for 615 patients over the age of 18 who were diagnosed with and treated for diabetes mellitus at the Endocrinology Clinic of Dicle University Medical Faculty Hospital between January 2023 and December 2023. In this study conducted with 615 patients, the mean age of our patients was 53.4 ± 13.4 years. Our study group consisted of diabetic patients, 42% of whom were male, 58% female, and 53.9% were using proton pump inhibitors.The patients' age and gender, HbA1c, magnesium, calcium, parathyroid hormone, phosphorus, and vitamin D levels, as well as their PPI usage and DM treatment options, were assessed. The relationship between these markers and magnesium levels was analyzed. Findings: According to the results obtained, it was determined that 45.7% of males and 59.8% of females were using PPIs. The rate of PPI use among females was found to be higher than that of males. The mean magnesium level of all diabetic patients in our study group was determined as 1.9 ± 0.2 mg/dL in males and 1.8 ± 0.2 mg/dL in females. Magnesium levels in males were found to be higher than in females. The proportion of males with magnesium levels below 1.5 mg/dL and between 1.5–1.8 mg/dL was higher than that of females, while the proportion of males with magnesium levels between 1.8–2.6 mg/dL was lower than that of females. In other words, hypomagnesemia in females tends to be moderate, while it is more severe in males.We found hypomagnesemia in 35% of all patients in the group, with severe hypomagnesemia observed in 2.9% of them.To determine the factors affecting the magnesium levels of patients, a multiple linear regression analysis was performed using the backward method (Table 23). Seven models were generated to examine the effect of the specified variables on magnesium levels.