Sosyal medya fenomenleri ile kurulan parasosyal etkileşimin satın alma davranışına etkisi
The effect of parasocial interaction established with the social media phenomena on purchasing behavior
  1. Tez No: 932012
  2. Yazar: KADİR EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EŞİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Sosyal medya fenomenleri ile kurulan parasosyal etkileşimin tüketicilerin satın alma davranışlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada derinlemesine görüşme yaparak veri toplanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği ile yapılan bu araştırmada sosyal medya fenomenleri ile kurulan parasosyal etkileşimin, satın alma davranışı ile etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Satın alma motivasyonu, parasosyal etkileşim ve satın alma sürecinde fenomen etkisi bulgularından hareketle alt başlıklar oluşturulmuş sosyal medya fenomenleri ile kurulan parasosyal etkileşimin satın alma davranışına etkisi saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan görüşmelerde fenomen ile kurulan parasosyal etkileşimin, satın alma sürecinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of parasocial interaction with social media influencers on consumers' purchasing behavior. In the study, data was collected by in-depth interviews. This research, conducted with the in-depth interview technique, one of the qualitative research methods, aimed to investigate the effect of parasocial interaction with social media influencers on purchasing behavior. Based on the findings of purchasing motivation, parasocial interaction and phenomenon effect in the purchasing process, subheadings were created and the effect of parasocial interaction with social media phenomena on purchasing behavior was tried to be determined. In the interviews, it was determined that the parasocial interaction established with the influencer had a significant effect on the purchasing process.