Cerrahi hemşirelerinin hasta eğitimi yapma durumlarının ve bireysel iş yükü algılarının incelenmesi
Amination of the status of patient education and individual workload perceptions of surgical nurses
- Tez No: 932020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
CERRAHİ HEMŞİRELERİNİN HASTA EĞİTİMİ YAPMA DURUMLARININ VE BİREYSEL İŞ YÜKÜ ALGILARININ İNCELENMESİ Bu araştırmada cerrahi hemşirelerinin hasta eğitimi yapma durumlarının ve bireysel iş yükü algılarının incelenmesi amaçlandı. İlişki arayıcı olarak yapılan bu araştırmanın örneklemini İstanbul ili Asya yakasında bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinde 1.09.2022-1.11.2022 tarihleri arasında cerrahi servislerde görev yapan 230 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanması sürecinde, Hemşire Tanıtım Formu, Hasta Eğitimi Ölçeği ve Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler, R yazılımının 2.15.3 sürümü (R Core Team, 2013) ile yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Gruplar t testi, Kruskal-Wallis testi ve Dunn-Bonferroni post-hoc testi, değişkenler arasındaki ilişkiler için Pearson korelasyon analizi, Cronbach alfa katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AMINATION OF THE STATUS OF PATIENT EDUCATION AND INDIVIDUAL WORKLOAD PERCEPTIONS OF SURGICAL NURSES In this study, it was aimed to examine the status of patient education and individual workload perceptions of surgical nurses. The sample of this study, which was conducted as a correlational study, consisted of 230 nurses working in surgical wards between 1.09.2022-1.11.2022 in a training and research hospital located on the Asian side of Istanbul province. In the process of data collection, Nurse Introduction Form, Patient Education Scale and Individual Workload Perception Scale were applied. Statistical analyses were performed with version 2.15.3 of R software (R Core Team, 2013). Descriptive statistics, Independent Groups t test, Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni post-hoc test, Pearson correlation analysis and Cronbach's alpha coefficient were used to evaluate the data.