Çocuk acil servisine başvuran hastalarda çocuk nörolojisi bilim dalı konsültasyonlarının hasta yönetimine katkısı
The contribution of pediatric neurology consultations to patient management in children admitted to the pediatric emergency department
- Tez No: 932019
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN GÖKNUR HALİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çocuk acil servisler, akut veya kronik, hızlı girişim gereken hastaların multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirildiği sağlık birimleridir. Çocuk acil serviste görülen nörolojik hastalıkların sıklığı ve epidemiyolojisi değişkenlik göstermektedir. Çalışmamızda, Haziran 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran 862 hastadan istenen 1060 Çocuk Nörolojisi konsültasyonu retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Başvuruların 569'u (%53,7) kız, 491'i (%46,3) erkekti. Ortalama yaş 7,74 ± 5,64 yıldı. Başvurular, yenidoğan döneminde 6 (%0,6), süt çocukluğu döneminde 197 (%18,6), okul öncesi çocukluk döneminde 176 (%16,6), okul çağı çocukluk döneminde 350 (%33) ve ergenlik döneminde 331 (%31,2) idi. Başvuruların dağılımı nörolojik hastalık olan (n= 624, %58,9) ve olmayan (n= 436, %41,1); konsültasyonlar ise başvuru sırasında akut (n= 1004, %94,9) ve kronik (n= 54, %5,9) nörolojik nedenlere göre yapıldı. Başvuruların %86,3'ünde (n= 915) nörolojik, %13,7'sinde (n= 145) nörolojik olmayan bir yakınma mevcuttu. En yaygın nörolojik başvuru nedeni (n= 588, %55,5) nöbet idi. Diğer sık görülen bulgular, fokal nörolojik bulgular (n= 83, %7,8), baş ağrısı (n= 81, %7,6) ve nöbet benzeri durumlar (n= 69, %6,5) idi. Nörolojik olmayan yakınmalar arasında sıklıkla gastrointestinal sistem bulguları (n=64, %6,4) ve ateş (n=59; %5) bulunmaktaydı. Başvuru sırasında bilinen nörolojik hastalığı olmayan hastaların başvuru yakınmalarını değerlendirdiğimizde, 379 başvuruda (%86,9) nörolojik yakınma olduğu, 57 başvuruda (%13,1) nörolojik yakınma olmadığı görüldü. Bu grupta da, en sık görülen başvuru yakınması nöbetti (n= 173, %39,7). Bilinen nörolojik hastalığı olan hastaların başvuru yakınmalarına baktığımızda 536 başvurunun (%85,9) nörolojik bir yakınma ile 88 başvurunun (%14,1) nörolojik bir yakınma olmadığını gözlemledik. En sık başvuru yakınması nöbetti (n= 415, %66,5). Başvuru yakınmaları ve tanılara göre nörolojik muayene bulguları değişiklik göstermekteydi. Başvuruların %2,4'ünde trakeostomi (n= 25), %3 ünde gastrostomi (n= 32) olup, mekanik ventilatör desteği alan hasta oranı %3 (n= 32) idi. Konsültasyon nedenleri en sık nöbet (n= 670, %63,2), fokal nörolojik bulgular (n=94, %94) ve baş ağrısı (n= 78, %7,4) idi. Nöbet (n= 642, %60,6), baş ağrısı (n= 73, %6,9) ve nöbet benzeri durumlar (n= 67, %6,3) sık görülen tanılardı. Laboratuvar ve nörogörüntüleme incelemeleri değişkenlik göstermekteydi. Akut ve elektif konsültasyonların karşılanma süresi 1,9 ± 23,16 gün (0 ile 273 gün) idi. Konsültasyonların 995'i (%93,9) akut durumda karşılanmış iken, 65'i (% 6,1) elektif durumlarda karşılanmıştı. Akut durumda karşılanan konsültasyonlar ilk 24 saatte karşılanmıştı. İstenilen konsültasyonların %87,5'ine (n= 879) yatış önerilmemiş olup, 126'sına (n=126) yatış önerilmiştir. Yatış önerilenlerin %88,7'si (n= 125) 73 saatten fazla hastanede kalmıştır. Acil serviste yapılan ve Çocuk Nörolojisi Bilim Dalından önerilen tedaviler değerlendirildiğinde, tüm hastalar izlem ve destek tedavisi almış olup, en sık anti nöbet tedavisi verilmişti. Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı dışında en sık Göz Anabilim Dalı (n= 108, %10,2), Çocuk Kardiyoloji (n= 86, %8,1) ve Beyin ve Sinir Cerrahisi (n=93, %8,8) konsültasyonları istenmişti. Tekrarlayan nörolojik başvuru, 586 başvuruda (%55,3) vardı ve en sık başvuru nedeni nöbetti (n= 431, %40,7). Tekrarlayan nörolojik olmayan yakınmalar sıklıkla ateş (n= 125, %28,7) ve gastrointestinal sistem yakınmalarıydı (n= 119, %27,3). İstenilen konsültasyonlar değerlendirildiğinde başvuruların %36,6'sında (n= 389) tedavi değişikliği olduğu görülmüştür. Nörolojik bir hastalık şüphesi ile Çocuk Acil Servise başvuran hastalarda, Çocuk Acil ve Çocuk Nörolojisi uzmanlarının birlikte karar alması, ortak kurumsal akış şemalarının oluşturulması, tanı, tedavi ve hasta yönetimi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Pediatric emergency departments (PED) are healthcare units where both acute and chronic patients requiring urgent intervention are evaluated using a multidisciplinary approach. The frequency and epidemiology of neurological diseases seen in PED can vary. Our study was a retrospective analysis of 862 patients and 1060 consultations for Pediatric Neurology requested between June 2021 and June 2023 at Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital. Of the admissions, 569 (53.7%) were female, and 491 (46.3%) were male. The average age was 7.74 ± 5.64 years. The distribution of admissions was as follows: 6 (0.6%) in the neonatal period, 197 (18.6%) in the infancy period, 176 (16.6%) in the preschool period, 350 (33%) in the school-age period, and 331 (31.2%) in adolescence. The presentation of admissions was classified as neurological (n= 624, 58.9%) and non-neurological (n= 436, 41.1%), with consultations categorized by acute (n=1004, 94.9%) and chronic (n=54, 5.9%) neurological causes. In 86.3% of admissions (n= 915), neurological signs and symptoms were present, while 13.7% (n=145) presented with non-neurological symptoms. The most common neurological reason for admission was seizures (n= 588, 55.5%). Other frequently observed symptoms included focal neurological signs (n= 83, 7.8%), headache (n= 81, 7.6%), and nonepileptic paroxysmal events (n=69, 6.5%). Among non-neurological symptoms, gastrointestinal system complaints (n=64, 6.4%) and fever (n=59, 5%) were the most common. The presenting complaints of patients without a known neurological disorder showed that in 379 admissions (86.9%), neurological complaints were present, and in 57 admissions (13.1%), they were absent. The most common complaint in this group was seizures (n= 173, 39.7%). Among patients with known neurological diseases, 536 admissions (85.9%) had neurological complaints, while 88 admissions (14.1%) did not. Seizures were the most frequent complaint in this group (n= 415, 66.5%). Neurological examination findings varied according to the admission complaints and diagnoses. Tracheostomy was present in 2.4% of admissions (n= 25), gastrostomy in 3% (n=32), and 3% (n=32) required mechanical ventilator support. The most common reasons for consultations were seizures (n= 670, 63.2%), focal neurological signs (n= 94, 9.4%), and headache (n= 78, 7.4%). The most frequent diagnoses were seizures (n= 642, 60.6%), headache (n= 73, 6.9%), and nonepileptic paroxysmal events (n=67, 6.3%). Laboratory and neuroimaging investigations showed variability. The response time for acute and elective consultations was 1.9 ± 23.16 days (ranging from 0 to 273 days). Of the consultations, 995 (93.9%) were for acute conditions, while 65 (6.1%) were for elective cases. Acute consultations were addressed within the first 24 hours. For 87.5% of the consultations (n= 879), no hospitalization was recommended, while hospitalization was suggested for 126 cases (12.5%). Of those recommended for hospitalization, 88.7% (n=125) stayed in the hospital for more than 73 hours. All patients in the emergency department received follow-up and supportive treatment, with anti-seizure medications being the most commonly administered. Apart from the Division of Pediatric Neurology, the most common consultations were requested from the Ophthalmology Department (n= 108, 10.2%), Pediatric Cardiology (n= 86, 8.1%), and Neurosurgery (n= 93, 8.8%). Recurrent neurological admissions occurred in 586 cases (55.3%), with seizures being the most common reason for admission (n= 431, 40.7%). Recurrent non-neurological complaints were mainly fever (n= 125, 28.7%) and gastrointestinal symptoms (n= 119, 27.3%). Regarding requested consultations, treatment changes were observed in 36.6% of admissions (n= 389). A multidisciplinary approach at the PED involving pediatric neurologists and implementation of institutional guidelines are crucial for the diagnosis, care, and management of patients with diverse neurological presentations.