Çelişik duygulu cinsiyetçilik ve ataerkil inançların kadın düşmanlığı üzerindeki etkilerinin araştırılması
The ınvestigation of the effects of ambivalent sexism and patriarchal beliefs on misogyny
- Tez No: 932030
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİYE OKRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Cinsiyetçilik kavramı kalıp yargılar yani bireye görünüşü veya davranışlarına göre anlam atıf etmek ile alakalıdır. Kadınların ve erkeklerin“yaşamı”ve sosyal toplumda bulundukları roller ile ilgili tutumları, davranışları oluşturur. Kadınları ikincilleştirme fikrine dayanır ve bu fikri uzun zamanlara ulaştırmış farklı baskı stilleri ve fikirleri ile yapar. Bu ikincilleştirmede ki amaç bazı kişi veya grupların kadınlara bilerek veya bilmeden kendilerini üzecek, kötü hissettirecek veya istediklerini yapmalarını engelleyecek şeyler yapabileceği anlamına gelir. İki yönlü cinsiyetçilik modeli, farklı kültürlerde düşmanca ve koruyucu cinsiyetçiliğin tamamlayıcı, olumlu ve farklı yapılar olduğu doğrulanmıştır.“Ataerkil”kelimesi aslında bir babanın veya“aile reisinin”görevleri anlamına gelir. Etimolojik olarak özellikle ailedeki erkek egemenliğini tanımlamak için kullanılmıştır. Kadın korkusu olarak bilinen veya kadın düşmanlığı olarak anlamlandırılan“mizojini”, erkeklerin öncü olduğu topluluklara uzun zamandır beraberinde ilerleyen bir ideoloji veya inanç sistemi olarak bilinir. Araştırma 18- 25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik veriler bireye ait cinsiyet, yaş, okuduğu okul ve bölüm, şuan da romantik bir ilişkisi var mı, aile eğitim düzeyi, doğduğu bölge, büyüdüğü bölge gibi çeşitli değişkenlerden oluşmaktadır. Kadın Düşmanlığı Ölçeği, Aile ve Evlilik Hakkında Ataerkil İnançlar Ölçeği, Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği kulanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında en belirgin farklılık anne eğitim değişkenindedir anne eğitim durumu arttıkça kadın düşmanlığı ve aile ve evlilik geleneksel inançlar azalmaktadır. Araştırma konusu üzerine yazılmış olan makale sayısının az olması konunun alan yazında eksik kalmasına neden olmuştur. Araştırmanın daha kapsamlı ve karşılaştırılabilir olmasını sağlayacağından konunun genişletilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of sexism is related to stereotypes, that is, attributing meaning to an individual based on their appearance or behavior. It forms attitudes and behaviors about the“life”of women and men and their roles in social society. It is based on the idea of subordinating women, and it does this with different styles and ideas of oppression that have reached a long time. The purpose of this subordination means that some people or groups may knowingly or unknowingly do things to women that make them feel sad, feel bad, or prevent them from doing what they want. The two-way model of sexism has affirmed that in different cultures, hostile and protective sexism are complementary, positive and different constructs. The word“patriarchal”actually means the duties of a father or“head of the family”. Etymologically, it has been used specifically to describe male dominance in the family.“Misogyny”, known as misogyny or misogyny, is known as an ideology or belief system that has long progressed with male-led communities. The research consists of university students between the ages of 18 and 25. In the study, sociodemographic data consist of various variables such as gender, age, school and department of the individual, whether he currently has a romantic relationship, family education level, region where he was born, region where he grew up. Misogyny Scale, Patriarchal Beliefs About Family and Marriage Scale, Conflicted Sexism Scale were used. Looking at the findings of the research, the most significant difference is in the maternal education variable: as the mother's education level increases, misogyny and traditional beliefs about family and marriage decrease. The low number of articles written on the research subject has caused the subject to be incomplete in the literature. It is recommended to expand the topic as it will make the research more comprehensive and comparable.