Sosyal medya bağımlılığı ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the relationship between social media addiction and secondary traumatic stress
- Tez No: 932031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ŞEHİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yapılan bu çalışmada katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeyleri ve ikincil travmatik stres düzeyi arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Literatür kapsamında üç konunun birlikte ele alınmadığı görülmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın bulgularının literatüre ışık tutacağı düşünülmektedir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın örneklemi 18-26 yaş aralığında yer alan 513 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma kapsamında katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeylerini belirlemek amacıyla Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), ikincil travmatik stres düzeylerini belirlemek amacıyla Sosyal Medya Kullanıcıları İçin İkincil Travmatik Stres Ölçeği (İTSÖ) psikolojik sağlamlık düzeylerini saptamak amacına yönelik ise Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanılmıştır. Ölçeklere ek olarak katılımcıların demografik bilgilerini belirleyebilmek amacıyla 5 soruluk sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Çalışma kapsamında yer alan 513 gönüllü katılımcıdan toplanan veriler SPSS 26 paket programı ile Korelasyon, (çalışmadaki değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amacıyla) Regresyon, (değişkenlerin arasındaki etki düzeylerinin ortaya koyulması amacıyla) T-test ve Anova (demografik değişkenler ile çalışmada yer alan değişkenlerin karşılaştırılması amacıyla) analizleri yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda sosyal medya bağımlılığı ile ikincil travmatik stres arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenlerle farklılıklara ilişkin yapılan analiz sonuçlarında ise katılımcıların cinsiyeti, yaş, algılanan sosyoekonomik düzeyleri ve en çok kullandıkları sosyal ağ ile sosyal medya bağımlılığı düzeylerinin farklılaşmadığı saptanmıştır. Yapılan bu çalışmada katılımcılardan alınan yanıtlar incelendiğinde en çok kullanılan sosyal ağın instagram olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon sonuçlarına ilişkin analizler incelendiğinde bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Aracı değişken bağımsız değişkenle birlikte analize dahil edildiğinde, bağımsız değişkenin (sosyal medya bağımlılığı) bağımlı değişken üzerindeki etki gücünün anlamsızlaşmadığı fakat etki gücünün azaldığı saptanmıştır (β= ,523). Bu bulgudan hareketle psikolojik sağlamlığın sosyal medya bağımlılığı ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkide kısmi aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between participants' social media addiction levels and secondary traumatic stress levels. Within the scope of the literature, it is seen that three issues are not addressed together. It is thought that the findings of the study will shed light on the literature. The model of the research is relational research model. The sample of the research consists of 513 participants between the ages of 18-26. Within the scope of the research, Social Media Addiction Scale Adult Form (SMAS-AAD) was used to determine the level of social media addiction of the participants, Secondary Traumatic Stress Scale for Social Media Users (STSS) was used to determine the level of secondary traumatic stress, and Brief Psychological Resilience Scale (BSRS) was used to determine the level of psychological resilience. In addition to the scales, a 5-question sociodemographic information form was used to determine the demographic information of the participants. The data collected from 513 volunteered participants within the scope of the study were analysed with SPSS 26 package programme by Correlation, (in order to reveal the relationship between the variables in the study) Regression, (in order to reveal the level of influence between the variables) T-test and Anova (in order to compare the demographic variables and the variables in the study). As a result of the correlation analysis, there is a positive and moderately significant relationship between Social Media Addiction and Secondary Traumatic Stress. In the results of the analyses regarding the differences with demographic variables, it was determined that the gender, age, perceived socioeconomic levels and the social network they use the most and the level of social media addiction did not differ. In this study, when the responses received from the participants were analysed, it was determined that the most used social network was Instagram. The analysis of the regression results indicates that the independent variable has a significant effect on the dependent variable. When the mediator variable is included in the analysis along with the independent variable, it was found that the effect of the independent variable (social media addiction) on the dependent variable did not become insignificant, but the effect size decreased (β = .523). Based on this finding, it can be concluded that psychological resilience partially mediates the relationship between social media addiction and secondary traumatic stress.