Destination branding:'Turkey's image as a holiday destination and how well Turkey is being branded as a holiday destination'
Destinasyon markalaşması: 'Türkiye'nin tatil destinasyonu olarak imajı ve bir tatil destinasyonu olarak markalaştırılması'
  1. Tez No: 932029
  2. Yazar: DENİZ GÜNEREN
  3. Danışmanlar: DR. EBI MARANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bournemouth University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, ana konusu destinasyon markalaşması olan bir tezdir. Bu bağlamda, Türkiye'nin tatil destinasyonu olarak imajı ve ne kadar iyi markalaştırıldığı incelenmektedir. Bu inceleme kapsamında, Türkiye'nin tatil destinasyonu olarak imajı Bournemouth Üniversitesi'nde eğitim gören İngiliz ve uluslararası öğrenciler arasında değerlendirilmiş ve Türkiye'nin tatil destinasyonu olarak hangi yollarla ve ne kadar başarılı bir şekilde markalaştırıldığı sorusu araştırılmıştır. Bu değerlendirme ve araştırmaya ulaşabilmek için markalaşma ve destinasyon markalaşması teorileri ele alınmış ve markalaşma aşamaları faydalı bir strateji olarak vurgulanmıştır. Türkiye'nin tanıtım materyalleri de incelenmiş ve Türkiye için tanıtılan imaj belirlenmiştir. Bu tezin kapsamında yapılan çalışmada, Türkiye'nin potansiyel hedef kitlesinin Türkiye imajını belirlemek amacıyla İngiltere'de anketler aracılığıyla birincil araştırma yapılmıştır; internet gibi çeşitli kaynaklardan birincil ve ikincil veriler bulunmuş ve Türk turizminin mevcut durumunu kavramak amacıyla birkaç röportaj yapılmıştır. Elde edilen tüm bulgular bir araya getirildikten sonra, Türkiye için tanıtılan imaj ile potansiyel hedef kitlenin Türkiye hakkındaki gerçek imajı karşılaştırılarak ikisi arasında bir fark olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında, iki imaj arasındaki farkın küçük olduğu ancak yine de var olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma, Türkiye'nin yirmi yıl öncesine göre önemli bir yol kat ettiğini gösterse de, hala“turizm tanıtımı”aşamasında olduğu ve dolayısıyla ülkenin markalaşması açısından yapılması gereken çalışmalar ve başarılması gereken hedefler bulunduğu anlaşılmaktadır. Tez, gerçek anlamda markalaşmış bir ülke olmanın zor bir hedef olduğunu, ancak iyi bir turizm stratejisi ve etkili bir markalaşma politikasının benimsenebileceğini ve bu hedefe ulaşmak için kademeli adımlar atılabileceğini önermektedir. Türkiye turizminin iyileştirilmesi ve“ülke tanıtımı”yerine“destinasyon markalaşması”aşamasına ulaşılması için süreçte yapılabilecek olası öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a dissertation whose main subject is destination branding. Within that subject, Turkey's image as a holiday destination and how well Turkey is being branded are looked at. In this account, Turkey's image as a holiday destination amongst male and female British and international students studying at Bournemouth University in the UK is evaluated and the question of in what ways and how successfully Turkey is being branded as a holiday destination is explored. In order to reach this evaluation and exploration, theories of branding and destination branding are assessed, and its stages are highlighted as a useful strategy. The promotional materials of Turkey are also evaluated and the image that is being promoted for Turkey is determined. Within the study conducted for this dissertation, primary research has been carried out in the UK through questionnaires in order to determine the potential target market's image of Turkey; primary and secondary data have been found via various sources such as the Internet, and also through a few interviews that have been made, in order to grasp the current situation of Turkish tourism. After putting together all the findings, the image that is being promoted for Turkey is compared with the potential target market's actual image of Turkey in order to understand whether there is a gap between the two. In the light of the results that are found, it is revealed that the gap between the two is small but it still exists. Although the research shows Turkey has come a long way since twenty years ago, it still seems to be in the phase of 'promoting tourism' rather than 'branding the country', and therefore there is still work to do and success to achieve in terms of 'branding' the country. The dissertation also suggests that accomplishing a truly branded country is a very difficult thing to achieve, but a good tourism strategy and an effective branding policy can be adopted, and gradual steps can be taken in order to achieve this goal. Possible recommendations are also made for the process of improving Turkey's tourism and reaching 'destination branding' rather than merely promoting the country.