Lumbosakral transizyonel vertebra tiplerine göre belağrısı semptomlarının araştırılması
Investigation of low back pain symptoms according tolumbosacral transitional vertebra types
  1. Tez No: 932037
  2. Yazar: MERVE KÖK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM RUMELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, lumbosakral transizyonel vertebra (LSTV) tanısı almış hastalarda farklı LSTV tiplerinin bel ağrısı semptomları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan 01.03.2023 tarihli 2023/133 sayılı karar ile onay alındı. Mersin Üniversitesi Hastanesi polikliniklerine 1 Ocak 2018 ve 1 Ocak 2024 tarihleri arasında bel ağrısı şikayetiyle başvuran toplam 20395 hastanın tıbbi kayıtları retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri olup, radyolojik görüntüleme ile LSTV tanısı konan ve iletişim kurulabilen toplam 405 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, Castellvi sınıflamasına göre LSTV tipi, Oswestry bel ağrısı engellilik indeksi ölçeği (ODI) skorları, başvurulan poliklinikler, tanı için kullanılan görüntüleme yöntemleri ve semptom süreleri kaydedildi. Çalışmamızda 405 (%1,98) hastada LSTV saptandı. Bunlar arasında en sık görülen LSTV tipi %25,7 oranında (n:104) ile Tip 2a olarak saptandı. Hastaların %51,6'sında (n:209) bel ağrısı şikayetlerinin 1-5 yıl sürdüğü ve %67,7'sinin (n:274) aynı şikayetle birden fazla kez polikliniğe başvurduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of different types of lumbosacral transitional vertebra (LSTV) on low back pain symptoms in patients diagnosed with LSTV. Approval for this study was obtained from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Mersin University Faculty of Medicine on March 1, 2023, with decision number 2023/133. The medical records of a total of 20,395 patients who presented with complaints of low back pain at the outpatient clinics of Mersin University Hospital between January 1, 2018, and January 1, 2024, were retrospectively reviewed. A total of 405 patients aged 18 and older, diagnosed with LSTV through radiological imaging and reachable for communication, were included in the study. The patients' demographic and clinical characteristics, LSTV classification according to the Castellvi system, Oswestry Disability Index (ODI) scores, outpatient clinic visit patterns, imaging modalities used for diagnosis, and symptom duration were recorded. In our study, LSTV was identified in 405 patients (1.98%). Among them, the most frequently observed LSTV type was Type 2a, found in 25.7% (n=104) of cases. It was noted that 51.6% (n=209) of the patients had experienced low back pain symptoms for 1–5 years, and 67.7% (n=274) had visited outpatient clinics multiple times for the same complaint.