Şanlıurfa ilindeki tarihsel kuraklık indisleri üzerinde potansiyel evapotranspirasyonun etkisinin araştırılması
Investigating the effect of potential evapotranspiration onhistorical drought indices i̇n şanliurfa province
- Tez No: 932070
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İklim değişikliği etkisiyle son yıllarda giderek artan kuraklık, su kaynakları planlaması ve yönetimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Şanlıurfa ilindeki meteoroloji gözlem istasyonlarında elde edilen aylık ortalama yağış, aylık ortalama sıcaklık, aylık maksimum sıcaklık ve aylık minimum sıcaklık verileri kullanılarak 3, 6 ve 12 aylık zaman ölçeklerinde Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SYİ) ve Standartlaştırılmış Yağış Evapotransprasyon İndeksi (SYEİ) yöntemleriyle kuraklık indis değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca geçmiş dönemlerde meydana gelen kuraklıkların karakteristik özelliklerinin incelenmesi, seçilen indislerin bölge için uygulanabilirliği, performansları ve aralarındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, SYEİ indis değerinin hesaplamasında potansiyel evapotransprasyon (PET) değerleri için Thornthwaite ve Hargreaves yaklaşımlarının kullanılmasıyla elde edilecek iki farklı SYEİ değeri değerlendirilecektir. SYİ, SYEİ(H) ve SYEİ(T) değerlerinin zamansal değişimlerinin farklı zaman ölçeklerinde incelenmesi ve bu ölçeklerin kuraklık eğilimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Kuraklık periyodunun uzunluğunun hesaplanan üç indis üzerindeki etkileri araştırılmış, ortalama ve en uzun kuraklık sürelerindeki değişiklikler incelenmiştir. Bu tez çalışmasının, bölgede SYİ ve SYEİ yöntemlerinin kuraklığı tanımlama, tespit etme ve izleme potansiyelini ortaya koymayı amaçlanmış ve ileriki çalışmalarda farklı kuraklık indislerinin incelenerek elde edilen bulguların karşılaştırılmasının faydalı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Drought, which has been increasing in recent years due to climate change, is of great importance for water resources planning and management. In this thesis, it is planned to calculate the Standardized Precipitation Index (SPI) and Standardized Precipitation Evapotranspiration Index (“SPEI”) values at 3, 6 and 12 month time scales using the available monthly average precipitation, monthly average temperature, monthly maximum temperature and monthly minimum temperature data to be obtained from the General Directorate of Meteorology (MGM) for the meteorological observation stations in Şanlıurfa province located in the Southeastern Anatolia Region. It is aimed to examine the characteristics of droughts that occurred in the past periods, to evaluate the applicability of the selected indices for the region, their performance and the relationships between them. In addition, two different values of SPEI will be emphasized by using Thornthwaite and Hargreaves models for potential evapotranspiration (PET) values in SPEI calculation. It is aimed to examine the temporal variations of SPI, SPEI(H) and SPEI(T) values at different time scales and to determine the effects of these scales on the drought trend. The effects of the length of the drought period on the three calculated indices will be investigated and the changes in the average and longest drought periods will be examined. This study aims to reveal the drought identification, detection and monitoring potential of the SPI and SPEI methods in the region and it is envisaged that it will