Kerbela şehrindeki ilköğretim öğretmenlerinin COVID-19 hastalığına yönelik bilgi ve uygulamaları
Perceptions and attitudes of secondary school teachers from first to third grade towards COVID-19 infection and vaccination in Karbala city
- Tez No: 932086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kerbela şehrindeki ilköğretim öğretmenlerinin COVID-19 hastalığına yönelik bilgi ve uygulamalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 15.11. 2022-15.05. 2023 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma olarak Kerbela şehrindeki ilköğretim düzeyinde eğitim veren 17 farklı kuruluşta görev yapan 310 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Özellikler Soru Formu ve COVID-19 Hastalığına Yönelik Bilgi ve Uygulama anketi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler, IBM® SPSS 26 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı ile yapıldı. Kategorik verilerin analizinde Pearson's Ki-Kare analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the knowledge and practices of primary school teachers in the city of Karbala in handling COVID-19 disease. The study was conducted as a descriptive and cross-sectional study between 15.11. 2022 and 15.05.2023. Participants of the study comprised 310 teachers from 17 different institutions providing primary education in Karbala city. The Sociodemographic Characteristics and Knowledge and Practice Questionnaire on COVID-19 Disease was used to collect the data. Statistical analyses were performed using IBM® SPSS 26 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) software.