Self-management assessment for diabetic foot patients in Wasit city, Iraq
Irak, Wasit şehrindeki diyabetik ayak hastalar için öz yönetim değerlendirmesi
  1. Tez No: 932085
  2. Yazar: HUSSIEN KHAMAT ZGHAIR AL OGAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Diyabetik ayak ülserleri diyabetli hastalar için mortalite ve morbititeye neden olabilcek önemli bir komplikasyondur. Bu nedenle ayak ülserlerinde öz yönetim becerileri oldukça önemli bir konudur. Amaç: Bu çalışma, Irak'ın Wasit ilinde diyabetli bireylerde diyabetik ayak öz bakım yönetimini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır Araştırma, birincil amaç kapsamında, bağımsız değişkenler (yaş, cinsiyet, aile büyüklüğü, medeni durum, iş deneyimi, eğitim durumu ve gelir memnuniyeti) ile bağımlı değişken (DFSQ-UMA ve alt ölçeklerinin puanı) arasındaki potansiyel ilişkiyi araştırmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma tasarımına ilişkin veriler, 20 Şubat 2022 ile 1 Haziran 2022 tarihleri arasında Irak'ın Wasit Şehrindeki Diyabet ve Endokrin Merkezi'nden toplanmıştır. Çalışmaya 169 hasta örneklemi dahil edildi. Örneklem, amaçlı bir örneklem kullanılarak seçilmiştir. Soru formu üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm sekiz sosyodemografiyi içeriyordu; İkincisi, hastaların tıbbi geçmişini ve yedi soruyu içeriyordu. Üçüncü bölüm ise Arap hastalarda diyabetik ayak öz bakım yönetiminin sorgulandığı 16 sorudan oluşan ölçek yer almaktadır (DFSQ-AR). Bulgular: Ortalama toplam DFSQ-UMA skoru 52.62 ± 2.57 olarak bulundu. Kişisel öz bakım, ayak bakımı ve ayakkabı için ortalama puanlar sırasıyla 21.30 ± 1.85, 14.08 ± 1.32 ve 17.24 ± 1.81 idi. Kişisel öz bakım en iyi boyut olarak ortaya çıkmıştır. 65 Yaşın altındaki katılımcılarda diyabetik ayak öz bakımı puanları daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: The estimated yearly incidence is 2%, with a predicted lifetime incidence ranging from 19% to 34%; diabetic foot ulcers are a major complication with substantial morbidity, death, and resource requirements. Because of these reasons, self -management in foor ulcers is very important ıssıue. Objective: This study was conducted to evaluate diabetic foot self-care management among individuals with diabetes in Wasit, Iraq Under the primary objective, the research explored the potential relationship between independent variables (age, gender, family size, marital status, work experience, educational status and income satisfaction) and the dependent variable (score of DFSQ-UMA and its subscales). Methods: Data for this cross-sectional descriptive study design was gathered from the Diabetics and Endocrine Centre in Wasit City, Iraq, spanning the period from February 20, 2022, to June 1, 2022. The study comprised a sample of 169 patients. The sample was chosen using a purposive sample. The questionnaire comprised three sections. The initial section encompassed eight sociodemographic questions, while the second section delved into patients' medical history with seven additional questions. The third part contains a scale consisting of 16 questions that questions diabetic foot self-care management in Arab patients (DFSQ-AR). Results: The mean total DFSQ-UMA score was found to be 52.62 ± 2.57. The mean scores for personal self-care, podiatric care, and footwear were 21.30 ± 1.85, 14.08 ± 1.32, and 17.24 ± 1.81, respectively. .