Çocuk cimnastikçilerde farklı antrenman yöntemlerinin seçilmiş özelliklere göre karşılaştırılması: Randomize kontrollü bir çalışma
Comparison of different training methods in child gymnasts according to selected characteristics: A randomized controlled study
- Tez No: 932087
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TEKİN, DOÇ. DR. SUAT YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, farklı antrenman metotlarının çocuk cimnastikçilerin fonksiyonel hareket, dikey sıçrama, sürat, çeviklik, (esneklik) hareket genişliği ve dinamik denge özelliklerine etkisi açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tekrarlı ölçümleri içeren randomize kontrol gruplu gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Eşleştirme ve randomizasyon işlemleriyle toplam 69 katılımcı Cimnastik+Fonksiyonel Antrenman Grubu (FAG), Cimnastik+Geleneksel Antrenman Grubu (GAG) ve Rutin Cimnastik Antrenman Grubuna (KG) atanmıştır. Veri toplamak için FMS Testi, Lateralizasyon Testi: El ve Ayak, Y Dinamik Denge Testi, Dikey Sıçrama Testi, 20m Sürat Testi, Esneklik Testi ve Çeviklik T Testi uygulanmıştır. Veri çözümlemesi için G*Power analizi (a priori ve F testleri), veri normalliği testi, tanımlayıcı istatistikler, karışık desen iki yönlü ANOVA testi, Mauchly küresellik testi, Greenhouse Geiser testi, LSD post hoc testi, etki büyüklüğü için kısmi Eta Kare (𝜂2𝑝) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to compare the effects of different training methods on the functional movement, vertical jump, speed, agility, range of motion (flexibility) and dynamic balance characteristics of child gymnasts. In the research, a real experimental design with a randomized control group, including repeated measurements, was used, which is one of the quantitative research methods. Through matching and randomization processes, a total of 69 participants were assigned to the Gymnastics+Functional Training Group (FTG), Gymnastics+Traditional Training Group (TTG) and Routine Gymnastics Training Group (Control Group: CG). FMS Test, Lateralization Test: Hand and Foot, Y Dynamic Balance Test, Vertical Jump Test, 20m Speed Test, Flexibility Test and Agility T Test were applied to collect data. For data analysis, G*Power analysis (a priori and F tests), data normality test, descriptive statistics, mixed pattern two-way ANOVA test, Mauchly sphericity test, Greenhouse Geiser test, LSD post hoc test, partial Eta Square (𝜂2𝑝) for effect size) used.