Sosyal medya platformu Youtube™'a yüklenmiş olan dental implant komplikasyonları ile ilgili videoların değerlendirilmesi
Evaluation of videos about dental implant complications uploaded to the social media platform Youtube™
- Tez No: 932130
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KORAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde dental implant destekli sabit protezler, dişsiz bölgelerin restorasyonu için etkili yöntemlerden biridir. Ancak implant tedavisi sırasında veya sonrasında cerrahi, biyolojik, mekanik, protetik ve estetik komplikasyonlar görülebilir. Bu durum hastaların rahatlığını ve memnuniyetini etkileyebilir. Çoğu ameliyatta olduğu gibi, ağrı, şişlik ve ameliyat süresinin uzunluğu, hastaların deneyimlerini tehlikeye atabilir. YouTube™, geniş kitlelere ulaşan ücretsiz bir video paylaşım platformudur ancak hakem değerlendirme sürecinin olmaması, yanıltıcı ve potansiyel olarak tehlikeli içeriklerin yayımlanmasına yol açmaktadır. Tıbbın pek çok alanında YouTube™ videoları paylaşılmış ve analizleri yapılmıştır. YouTube™'da“dental implant”anahtar kelimesiyle tarama yapıldığında video değerlendirmeleri bulunmaktadır ancak yapılan literatür taramasında YouTube™'daki“dental implant komplikasyonları”ile ilgili videoların değerlendirilmesi üzerine herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. YouTube™'da yer alan dental implant komplikasyonlarına ilişkin videoların bilgi seviyesini değerlendirmek ve bu alandaki bilgi eksikliğini gidermeye yönelik katkı sağlamak amacıyla, 25 Eylül 2024 tarihinde YouTube™ platformunda“Dental implant complications”anahtar kelimesi kullanılarak video taraması gerçekleştirilip ilk 300 video seçilmiştir. 161 video dışlanma kriterlerine göre elendikten sonra 139 video çalışmaya dahil edilmiştir. Videolar, bilgi seviyelerine göre değerlendirildiğinde çoğunlukla“orta”seviyede bulunmuş; yalnızca %15,1'inin“çok iyi”seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dental implant-supported fixed prostheses are among the effective methods for restoring edentulous regions. However, surgical, biological, mechanical, prosthetic, and aesthetic complications may occur during or after implant treatment, potentially affecting patient comfort and satisfaction. As with most surgical procedures, factors such as pain, swelling, and prolonged procedure durations can compromise patients' experiences. YouTube™, as a widely used free video-sharing platform, offers accessibility to a broad audience. Despite its educational potential, the lack of a peer-review process can result in misleading or potentially harmful content. While evaluations of videos retrieved with the keyword“dental implant”exist, no prior studies assessing videos on“dental implant complications”were identified in the literature. This study aimed to evaluate the information level of YouTube™ videos related to dental implant complications and address the knowledge gap in this area. Using the keyword“Dental implant complications,”the first 300 videos were screened, and after applying exclusion criteria, 139 were included.