Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Giresun milletvekilleri ve faaliyetleri (1923-1950)
Giresun deputies and activities in The Grand National Assembly of Turkey (1923-1950)
- Tez No: 932162
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN TUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma, 1923-1950 yıllarında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yapan Giresun milletvekillerinin faaliyetlerini konu edinmiştir. Tez çalışmasının konusu, yirmi yedi yıllık bir süreci ve TBMM'nin sekiz dönemini kapsamaktadır. Kronolojik sıralamaya uygun olarak her yasama dönemi kendi içinde tematik şekilde değerlendirilmiş ve milletvekillerinin faaliyetleri dönemler halinde verilmiştir. Çalışmada, TBMM Zabıt Cerideleri'nin yanı sıra Cumhuriyet Arşivi belgeleri, süreli yayınlar ve ikinci el kaynaklar kullanılmıştır. Tezin birinci bölümünde Giresun milletvekillerinin biyografileri ve 1923-1950 seçimleri yer almaktadır. Milletvekillerinin eğitim hayatları, önceki parlamento deneyimleri ve kişisel başarıları bu bölümde ele alınmıştır. Yine bu bölümde 1923-1950 yıllarında gerçekleşen seçimler Türkiye ve Giresun bağlamında değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, Giresun milletvekillerinin 1923-1938 yıllarında faaliyetleri anlatılmıştır. İkinci, Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Yasama Dönemlerini kapsayan bu süreç, Giresun milletvekillerinin en aktif olduğu dönemdir. Giresun Milletvekilleri bu yasama dönemlerinde hemen hemen her konuda çalışmalar yapmıştır. Üçüncü bölümde Giresun milletvekillerinin 1939-1950 yıllarını kapsayan çalışmaları değerlendirilmiştir. Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Yasama Dönemlerini kapsayan bu süreçte milletvekillerinin özellikle idari alanda yaptığı çalışmalar ön plana çıkmıştır. Bununla birlikte eğitim, ekonomi, ticaret ve toplumsal alana yönelik faaliyetlerde de oldukça aktif bir politika takip edilmiştir.“Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Giresun Milletvekilleri ve Faaliyetleri (1923-1950)”isimli tez çalışmamızda milletvekillerinin faaliyetleri, TBMM arşivi ve Meclis tutanak kayıtlarından tespit edilmiştir. Bu bağlamda Giresun milletvekillerinin ülke kalkınmasındaki rolü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, prepared as a doctoral thesis, focuses on the activities of Giresun deputies who served in the Grand National Assembly of Turkey between 1923 and 1950. The subject of the thesis covers a period of twenty-seven years and eight terms of the Grand National Assembly. Each legislative period has been thematically evaluated in chronological order and the activities of the deputies have been presented in terms. The study utilizes the Minutes of the Grand National Assembly, documents from the Republic Archive, periodicals and secondary sources. The first chapter of the thesis includes the biographies of Giresun deputies and the elections held between 1923 and 1950. In this section, the educational backgrounds, previous parliamentary experiences, and personal achievements of the deputies are discussed. Additionally, the elections held between 1923 and 1950 are analyzed within the context of both Turkey and Giresun. The second chapter describes the activities of Giresun deputies between 1923 and 1938. This period, covering the Second, Third, Fourth, and Fifth Legislative Terms, marks the most active phase for Giresun deputies. During these legislative periods, Giresun deputies engaged in efforts on almost every issue. The third chapter evaluates the activities of Giresun deputies from 1939 to 1950. In this period, which includes the Sixth, Seventh, and Eighth Legislative Terms, the deputies' work in the administrative field came to the forefront. However, they also pursued an active policy in education, economy, trade, and social areas. The activities of the deputies have been determined from the archives of the Grand National Assembly and the Parliamentary minutes in our thesis entitled“The Deputies of Giresun and Their Activities in the Grand National Assembly of Turkey (1923-1950)”. In this context, the role of Giresun deputies in the development of the country has been evaluated.