Siyasal iletişim yönetimi perspektifinden 2019 yerel seçimlerinde Ak Parti ve CHP'nin sosyal medya stratejilerinin incelenmesi
An analysis of Ak Party and CHP's social media strategies in the 2019 local elections from the perspective of political communication management
- Tez No: 932161
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Siyasal iletişim yönetimi, içinde bulunduğumuz dönemde siyasi partiler ve onların adayları açısından hayati bir önem taşımaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, seçim kampanyalarında internetin oynadığı rol giderek büyümektedir. Günümüzde kullanım alanı giderek genişleyen internet, siyasal parti ya da adaylar tarafından yürütülen seçim kampanyalarında yaygın olarak kullanılmakta, seçim kampanyaları, parti ya da adaylara ait olan web siteleri üzerinden yürütülmektedir. Bu çalışmada, 2019 İstanbul yerel seçimlerinde CHP İBB adayı Ekrem İmamoğlu ve AK Parti İBB adayı Binali Yıldırım'ın sosyal medya kullanım şekilleri incelenip ve paylaşımlar kategorize edilmektedir. Araştırma, adaylıklar kesinleştikten sonra Instagram ve Twitter üzerindeki paylaşımlarını nitel içerik analizi tekniğiyle ele alarak, her iki adayın seçim kampanyasında kullandığı dili inceleyip, paylaşımları temalar şeklinde kategorize etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, siyasal iletişim yönetimi perspektifiyle, adayların halkla nasıl iletişime geçtiklerini, önemli toplumsal ve politik konulara nasıl değindiklerini ve vaatlerini nasıl sunduklarını incelemektedir. Nitel içerik analizi tekniği, her iki adayın sosyal medya paylaşımlarındaki ana temalar, kullanılan dil ve hedef kitleye yönelik stratejik mesajlar üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışma, siyasal iletişimin dijital platformlarda nasıl yönetildiği ve sosyal medyanın yerel seçimlerdeki rolü hakkında önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political communication management is of vital importance for political parties and their candidates in the current era. With the advancement of technology, the role of the internet in election campaigns has been growing steadily. In today's world, the internet, which is increasingly expanding its usage, is widely utilized in election campaigns run by political parties or candidates, and these campaigns are conducted through websites owned by the parties or candidates. This study examines the social media strategies of Ekrem İmamoğlu and Binali Yıldırım in the 2019 Istanbul local elections. The research aims to analyze the language and strategies used by both candidates in their election campaigns by conducting content analysis of their posts on Instagram and Twitter after their candidacies were confirmed. From the perspective of political communication management, the study explores how the candidates communicate with the public, how they address important social and political issues, and how they present their promises. The content analysis focuses on the main themes in both candidates' social media posts, the language used, and strategic messages targeted at specific audiences. The study provides significant findings regarding how political communication is managed on digital platforms and the role of social media in local elections.