İmam hatip lisesi öğrencilerinin ilk dönem İslam tarihine karşı ilgilerinin incelenmesi
First term of Imam hatip high school students their interest towards Islamic history is examined
  1. Tez No: 932167
  2. Yazar: ENES DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İslam tarihi denildiğinde 6. asırdan günümüze kadar devam eden 14 yüzyıllık zaman dilimi akla gelmektedir. Bu zaman dilimi, birbirinden farklı İslami yapıda olan toplumların kendi zamanlarında yaşadıkları kültür, din, medeniyet, sosyal yaşam gibi birçok dalı içine almaktadır ve bu alanlarla ilgili bilgiler içermektedir. Araştırma konusu olarak ilk dönem İslam tarihi ele alınmıştır. İlk dönem İslam tarihinden kasıt Hazreti Peygamber dönemi ile dört halife dönemidir. İslamiyet'in kurucusu ve son peygamber olan Hazreti Muhammed(s.a.v)'in Mekke'de doğumuyla başlayan İslam tarihinin en önemli konularından ve dönemlerinden ilki Hazreti Muhammed(s.a.v)'in hayatından bahsedilen bölümdür. Bütün İslam tarihi kaynaklarında Hz. Muhammed(s.a.v)'in hayatı İslam tarihinin en önemli konuları ve bölümleri arasında yer alır. Hazreti Muhammed'in doğumu, çocukluğu, gençlik dönemi, aile hayatı, peygamberlik hayatı, savaşları, devlet idaresi ve hayatında bahsedilen birçok konu ve olay İslam tarihinin ilk konusudur. İlk dönem İslam tarihi konularının diğeri de dört halife dönemidir. Dört Halife dönemi olarak nitelendirilen Hazreti Ebubekir, Hazreti Osman, Hazreti Ömer ve Hazreti Ali'nin halifelik yaptığı yani devlet idaresinin başında oldukları dönemlerdir.“İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin İlk Dönem İslam Tarihine Karşı İlgilerinin İncelenmesi”adını taşıyan bu çalışma“karma yöntem”çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bilimsel yöntemler kullanılmış ve elde edilen bulgular, ilgili literatürler kapsamında değerlendirilerek sonuçlandırılmıştır. İstanbul ili Esenler ilçesinde Anadolu İmam Hatip Liselerinde eğitim gören 200 öğrenciye uygulanan anketler sonucunda neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When Islamic history is mentioned, the 14-century period from the 6th century to the present comes to mind. This time period covers many branches such as culture, religion, civilization and social life, where societies with different Islamic structures lived in their own time, and contains information about these areas. Early Islamic history was taken as the research subject. What is meant by the early Islamic history is the period of the Prophet Muhammad and the period of the four caliphs. The first of the most important topics and periods in the history of Islam, which begins with the birth of the Prophet Muhammad, the founder of Islam and the last prophet, in Mecca, is the chapter talking about the life of the Prophet Muhammad. In all Islamic history sources, the life of Prophet Muhammad is among the most important topics and chapters of Islamic history. The birth, childhood, youth, family life, prophethood, wars, state administration and many issues and events mentioned in the life of the Prophet Muhammad are the first subjects of Islamic history. Another subject of the first period of Islamic history is the period of the four caliphs. Described as the period of the Four Caliphs, these are the periods when Hazrat Abu Bakr, Hazrat Osman, Hazrat Omar and Hazrat Ali were caliphs, that is, they were at the head of the state administration. This study, titled“Examination of Imam Hatip High School Students' Interest in Early Islamic History”, was carried out with a“mixed method”study. Scientific methods were used in the study and the findings were evaluated and concluded within the scope of relevant literature. The findings obtained as a result of the surveys applied to 200 students studying at Anatolian Imam Hatip High Schools in Esenler district of Istanbul province were evaluated.