Tasavvufun teşekkül döneminde kıllet-i kelâm
Speaking little in the formative period of sufism
  1. Tez No: 932168
  2. Yazar: AHMET ÖMER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tasavvufun teşekkül döneminde riyâzetin ilkeleri, kıllet-i taâm (az yemek), kıllet-i menâm (az uyumak) ve kıllet-i kelâm (az konuşmak) şeklinde üç temel prensip etrafında şekillenmiştir. Çalışmada bu esaslardan biri olan kıllet-i kelâm; zâhidler, sûfîler ve sûfî müellifler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Öncelikle zâhid ve sûfîlerin yalan, gıybet ve riyâ gibi dilin âfetlerinden korunmak amacıyla dış konuşmalarını terk ederken iç dünyalarında vehim, zan, vesvese, hâtır ve vâridler gibi düşünceleri terbiye ederek iç seslerin yerine zikri ikâme etmeleri tetkik edilmiştir. Bununla birlikte zâhid ve sûfîlerin seyr u sülûkun son merhalesinde irşad etmek amacıyla nasıl konuşmaları gerektiği ele alınmıştır. Bu doğrultuda Gazzâlî'ye kadar yazılmış olan tasavvuf eserleri çerçevesinde zâhid ve sûfîlerin söz ve fiillerindeki az konuşma örnekleri ve kıllet-i kelâmın nefs tezkiyesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Böylece az konuşmanın, tasavvufun teşekkül döneminde hicrî 2. asırda yaşamış zâhidler, hicrî 3. asırda yaşamış sûfîler ve hicrî 4. ve 5. asırlarda yaşamış sûfî müellifler nezdindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the formative period of Sufism, the principles of ascetic discipline were shaped around three fundamental concepts: eating little, sleeping little and speaking little. This study examines one of these principles, speaking little, within the framework of ascetics, sufis and sufi authors. Primarily, it investigates how ascetics and sufis refrained from external speech to avoid the afflictions of the tongue, such as lying, backbiting and hypocrisy, while replacing internal conversations such as delusions, assumptions, whispers, thoughts and spiritual inspirations with the remembrance of God. Furthermore, the study addresses how ascetics and sufis, in the final stage of spiritual journey, must engage in proper speech for the purpose of guidance. Accordingly, examples of speaking little found in the words and actions of ascetics and Sufis are analyzed within the scope of Sufi works written up to the time of Ghazali. The study also explores the impact of kıllet-i kelâm on self-discipline. Consequently, the significance and position of speaking little during the formative period of Sufism, as perceived by ascetics of the 2nd century in the year of the Hijra, Sufis of the 3rd century in the year of the Hijra, and Sufi authors of the 4th and 5th centuries in the year of the Hijra, are revealed.