Roma İmparatorluk döneminde Lykıa, Pamphylıa ve Kılıkıa bölgelerinde Athena Kültü
The Cult of Athena in the Regions of Lycia, Pamphylia, and Cilicia during the Roman Imperial period
  1. Tez No: 932170
  2. Yazar: NİZAMETTİN FURKAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında Athena'nın, Anadolu'nun Lykia, Pamphylia ve Kilikia bölgelerindeki kültü antik kaynaklar, yazıtlar, sikkeler ve arkeolojik verilerin sağladığı bilgiler göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Çalışmaya Athena adının etimolojik arka planı ve kökeni hakkındaki görüşler kronolojik bir sırayla incelenerek başlanmış; aynı zamanda Athena'nın mythosları ve bu mythosların öncüllerinden bahsedilerek devam edilmiştir. Tanrıçanın Anadolu, Mezopotamya ve Hint-Avrupa kültür alanındaki kökleri araştırılmıştır. Yazım kısmına Athena'nın dahil olduğu tanrılar kuşağının anlatıldığı mythoslardan ve bu mythosların Hint-Avrupa, Mezopotamya ve Anadolu'daki öncüllerinden bahsederek başlanmıştır. İkinci bölümde ise Tanrıça Athena, Homeros destanları, Hesiodos ve Homerik Hymnos'lar bağlamında incelenmiştir. Bununla beraber bu bölümde tanrıça, Epitethon, Atribus ve nitelikleri açısından etimolojik ve tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Athena kültü, bu tezin coğrafi sınırları olan Lykia, Pamphylia ve Kilikia bölgeleri özelinde, bağlam dahilinde bölgelerin geçmişi, kült yapısı ve demografisiyle birlikte değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm veriler karşılaştırılmış, farklı yaklaşımlar değerlendirilmiş ve bu çalışma bütünsel olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis examines the cult of Athena in the regions of Lycia Pamphylia, and Cilicia in Anatolia, based on information provided by ancient sources, inscriptions, numismatics and archaeological data. The study begins with the etymological analysis of the name Athena, exploring various perspectives on goddesses origin in chronological order. Continues by discussing Athena's myths and their antecedents. The roots of the goddess within the Anatolia, Mesopotamia, and the Indo-European cultural domains have been researched. The study opens with an exploration of myths about the pantheon of deities to which Athena belongs, including their antecedents in Indo-European, Mesopotamian, and Anatolian contexts. The second chapter focuses on Athena as presented in Homeros epics, Hesiodos's works, and the Homeric Hymns. This very chapter also analyzes the goddess from etymological and historical perspectives, considering her epithets, attributes and proficiencies. The third chapter evaluates the cult of Athena within the specific geographic boundaries of this thesis; the regions of Lycia, Pamphylia and Cilicia. This analysis is contextualized with the historical, cultural, and demographic characteristics of these regions. In the conclusion chapter, all data are compared, diverse approaches are evaluated, and the findings are presented as a comprehensive interpretation.