Avrupa Birliği'nde İslamofobi'nin idari düzenlemelere yansıması: Avusturya örneği
Reflections of İslamophobia in administrative regulations within the European Union: The case of Austria
- Tez No: 932171
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Genel olarak dünyada, özel olarak ise Avrupa'da gittikçe yoğunlaşan İslamofobi, Müslüman düşmanlığı ya da Müslüman karşıtı ırkçılık olarak adlandırılan durum, küresel düzeyde Müslümanların haklarını ihlal etmekle kalmamakta aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinde yasama, yürütme ve yargı kararlarını da etkilemektedir. Bu çerçevede Avrupa ülkelerindeki genel durumu, sosyal ve siyasi atmosferi ve yönelimi açıklayabilmek bakımından, Avusturya önemli bir örnektir. Avusturya, geçen yüzyılın başında İslam Yasasını kabul ederek Avrupa'da ağırlıklı olarak Boşnakların oluşturduğu Müslüman nüfusa tanınmış resmi bir din payesi veren ve bu anlamda Müslümanlarla birlikte yaşama konusunda çeşitliliğe diğer bazı Avrupa ülkelerinden daha önce sahip olmuş bulunan bir ülkedir. Ancak son yıllarda İslam karşıtlığının yaygınlaşmasıyla birlikte Avusturya'da da pek çok konuda ciddi gerilemeler yaşanmış ve oluşan bu atmosfer hukuki idari düzenlemeleri de etkilemeye başlamıştır. Yükselen İslam karşıtlığı, mevcut siyasi iradenin de etkisiyle 2015 Yeni İslam Yasası ile birlikte görünür olmuştur. Çalışmanın amacı bu doğrultuda Avusturya'da yükselen İslam karşıtlığını nasıl bir siyasi ve toplumsal atmosfer içinde şekillendiğini irdelemek ve bunun idari düzenlemelere nasıl yansıdığını açıklamaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In general, globally, and specifically in Europe, the phenomenon known as Islamophobia, hostility towards Muslims, or anti-Muslim racism, not only violates the rights of Muslims on a global scale but also influences legislative, executive, and judicial decisions in various countries around the world. In this context, Austria is an important example for explaining the general situation, social and political atmosphere, and orientation in European countries. Austria, by adopting the Islam Act at the beginning of the last century, became the first country in Europe to officially recognize Islam as a religion, predominantly acknowledging the Muslim population composed of Bosniaks. In this sense, Austria had embraced diversity in coexisting with Muslims earlier than some other European countries. However, in recent years, with the spread of anti-Islam sentiment, Austria has experienced significant setbacks in various areas, and this atmosphere has begun to affect legal and administrative regulations. The rising Islamophobia became visible with the enactment of the 2015 New Islam Act, further influenced by the current political will. The purpose of this study is to examine the political and social atmosphere in which the rising anti-Islam sentiment in Austria has taken shape and to explain how it has been reflected in administrative regulations.