2023 Kahramanmaraş depremleri sonrasıbetonarme binaların hasar durumları ile hızlıgörsel tarama sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of damage levels of reinforced concretebuildings after the 2023 Kahramanmaraş earthquakes withthe predictions by rapid visual screening methods
  1. Tez No: 932228
  2. Yazar: ELİF GİZEM TAŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta dokuz saat arayla arka arkaya meydana gelen depremlerde elli bin kişinin üzerinde can kaybı olmuştur. Depremler sonrasında yapılan gözlemler, mevcut yapı stokunun deprem güvenliğinin belirlenmesinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yapıların deprem etkileri altındaki performansının hızlı ve güvenli bir şekilde saptanabilmesi amacıyla literatürde birçok farklı yöntem önerilmiştir. Bu yöntemler, yapıdan elde edilen bilgi düzeyine ve kullanılan hesap ve analiz yöntemlerinin hassasiyetine göre sınıflandırılmıştır. Literatürde, birinci kademe değerlendirme yöntemleri olarak bilinen hızlı görsel tarama yöntemleri (HGT), binaların içerisine girmeden, sadece dışarıdan yapılan tespitlere göre puanlandırılarak ön değerlendirme yapılmasına ve binaları deprem riski açısından önceliklendirilmesini hedefleyen ilk aşama olarak tanımlanmaktadır. Tüm binaların yapısal analiz programları yardımı ile detaylı bir şekilde deprem performans analizine tabi tutulması çok büyük zaman ve maliyet gerektireceği düşünüldüğünde hızlı görsel tarama yöntemleri ile binaları deprem riski açısından önceliklendirmenin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu çalışmada, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrasında yoğun yıkımın gözlendiği Hatay'ın Antakya, Defne, İskenderun, Kırıkhan ilçelerinde bulunan 1020 adet betonarme binanın literatürdeki farklı hızlı görsel tarama yöntemleri ile performans puanları hesaplanmıştır. Elde edilen performans puanları Türkiye Cumhuriyeti Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ilan edilen bina hasar durumları ile karşılaştırılmak suretiyle hızlı görsel tarama yöntemlerinin güvenilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
More than fifty thousand lives were lost after the two consecutive earthquakes, which hit Kahramanmaraş on February 6, 2023 with nine hour interval. Site observations after the earthquakes once again has revealed the importance of determining the reliability of the existing building stock. Different robust methods have been proposed in the literature to quickly and safely assess the seismic performance of buildings. These methods are classified according to the level of information gathered from the structure and the sensitivity of analysis methods. In the literature, rapid visual screening (RVS) methods, which are classified as first-level evaluation methods, are defined as the initial phase of the asssesment prrocess where buildings are scored based on observations made from the outside, without entering the building. This initial assessment aims to prioritize buildings in terms of earthquake risk. The importance of prioritizing buildings through rapid visual screening methods becomes more apparent considering that subjecting all buildings to detailed seismic performance analysis using structural analysis programs requires significant time and cost. In this study, the performance scores of 1020 reinforced concrete buildings located in the districts of Antakya, Defne, İskenderun, and Kırıkhan in Hatay, where intense destruction was observed after the Kahramanmaraş earthquakes on February 6, 2023, were calculated using different rapid visual screening methods from the literature. The performance scores obtained were compared with the building damage statuses declared by the Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change of the Republic of Turkey, and the reliability of the rapid visual screening methods was evaluated.