Tekno-iletişim çağında dijital sermaye eşitsizliğinin gündelik hayata yansıması üzerine bir alan araştırması
A field study on the reflection of digital capital inequality in everyday life in the techno-communication era
- Tez No: 932265
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme, 21. yüzyılın hem belirleyici hem de temsil edici unsurları arasında yer almaktadır. Dijitalleşme, yalnızca teknolojik bir dönüşümü değil, aynı zamanda sosyal ilişkileri yeniden şekillendiren ve toplumsal yapıları dönüştüren bir süreçtir. Bu dönüşümün merkezinde ise sermayenin teknolojiye yönlendirdiği kaynaklar ve yatırımlar yer almaktadır. Sermaye, tarih boyunca insanlık tarihinin yönünü belirleyen bir güç olduğu gibi, günümüzde teknolojik gelişmelerin rotasını çizen bir dinamik olarak da varlığını sürdürmektedir. İnsanlık tarihi, ilkel topluluklardan dijital toplumlara uzanan süreçte, sermayenin harekete geçirici etkisini defalarca deneyimlemiştir. Tarihsel bağlamda sermaye, farklı toplumsal yapıların içinde farklı biçimlerde tezahür etmiştir. Bugün sermaye denildiğinde akla ilk gelen şey para olsa da, sermaye artık yalnızca ekonomik bir değer olmaktan çıkmış, dijitalleşmenin etkisiyle yepyeni bir form kazanmıştır ve toplumsal ilişkileri yeniden şekillendirmeye başlamıştır. Günümüzde sermayenin yeni görünümü olan dijital sermye, çağımızın toplumsal süreçlerini anlamak için kritik bir kavram haline gelmiştir. Pierre Bourdieu'nün sermaye teorisi temel alınarak, dijital çağın dinamikleriyle ilişkilendirilen bu kavram, bireylerin dijital teknolojileri kullanma becerileri, dijital içerik üretme kapasiteleri ve dijital ağlardaki bağlantı kurma yetkinlikleri üzerinden ele alınmıştır. Dijital sermaye, yalnızca dijital bir alanla sınırlı olmayan ve klasik sermaye türleriyle (ekonomik, sosyal, kültürel ve sembolik sermaye) kesişen bir yapıya sahiptir. Dijital dünyadaki birikimi temsil etmekle birlikte, yaşam dünyasının tüm yönlerini de etkileyen bir sermaye türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle dijital sermaye, dijital alanı aşarak hem fiziksel hem de sanal toplumsal yapıları kapsayan özgün bir sermaye formudur.
Özet (Çeviri)
Technological advancements and digitalization are among the defining and representative phenomena of the 21st century. Digitalization is not merely a technological transformation; it is also a process that reshapes social relationships and reconfigures societal structures. At the core of this transformation lies the allocation of resources and investments directed by capital into technology. Throughout history, capital has played a pivotal role in shaping the trajectory of human progress, and today it continues to act as a driving force steering the course of technological developments. The history of humanity, evolving from primitive communities to digital societies, has repeatedly witnessed the mobilizing influence of capital. In a historical context, capital has manifested in different forms within diverse social structures. While money is the first notion that comes to mind when discussing capital today, it has transcended its role as merely an economic value. Influenced by digitalization, capital has assumed a new form, one that actively redefines social relationships. In its contemporary manifestation, digital capital has emerged as a critical concept for understanding the social processes of our age. Drawing on Pierre Bourdieu's theory of capital, this concept is examined through the lens of digital era dynamics, encompassing individuals' abilities to utilize digital technologies, create digital content, and establish connections within digital networks. Digital capital is not confined to the digital domain alone but intersects with traditional forms of capital, such as economic, social, cultural, and symbolic capital. While it represents an accumulation within the digital sphere, digital capital also exerts a profound influence on all dimensions of the lifeworld. As such, it transcends the digital realm, emerging as a distinct form of capital that encompasses both physical and virtual social structures.