Film öneri sistemi makine öğrenmesi ve tkinter ile geliştirilmiş uygulama
Movie recommendation system application developed with machine learning and tkinter
  1. Tez No: 932288
  2. Yazar: MÜRÜVVET NİSA GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, makine öğrenmesi yöntemlerini kullanarak bir film öneri sistemi geliştirmeyi ve bu sistemi kullanıcı dostu bir grafiksel arayüz (GUI) ile sunmayı amaçlamaktadır. Öneri sistemi, bir kullanıcının seçtiği filme benzer filmleri belirlemek ve önerilerde bulunmak için TF-IDF (Term Frequency-Inverse Document Frequency), Word2Vec ve BERT modellerini kullanmaktadır. Sistem, Kaggle platformundan alınan dört farklı veri setini birleştirerek, film adları, türleri, kullanıcı puanları, poster yolları ve diğer detayları içeren bir veri yapısı oluşturmuştur. TF-IDF yöntemi, türler ve kullanıcı puanlarından oluşan bir özellik matrisi oluşturarak filmler arasındaki benzerlikleri hesaplamaktadır. Word2Vec modeli, filmlerin bağlamını öğrenerek kelimeler arası ilişkileri anlamlandırmakta ve bağlam duyarlılığı daha yüksek öneriler sunmaktadır. BERT modeli ise, bağlamı en derin şekilde analiz ederek önerilerde geniş tematik çeşitlilik ve bağlam zenginliği sağlamaktadır. Film önerileri, bir Tkinter tabanlı arayüz aracılığıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Kullanıcı bir film seçtiğinde, sistem seçilen filme benzer en iyi 8 filmi önerir ve bu öneriler afişleriyle birlikte görsel olarak ekranda listelenir. Film afişleri, performansı artırmak amacıyla yerel bir önbellekte saklanmaktadır. Böylece uygulamanın yanıt süresi optimize edilmiştir. Projenin diğer önemli bileşenleri arasında, önerilen filmlerin kullanıcıya görsel bir formatta sunulması, Tkinter arayüzünün kaydırılabilir bir yapı ile daha fazla öneri görüntülemesine olanak tanıması ve farklı modellerin performanslarının hız, bağlam duyarlılığı ve öneri kalitesi açısından karşılaştırılması bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a movie recommendation system using machine learning methods and to present this system with a user-friendly graphical user interface (GUI). The recommendation system uses TF-IDF (Term Frequency-Inverse Document Frequency), Word2Vec, and BERT models to identify and suggest movies similar to a user's selected movie. The system combines four different datasets obtained from the Kaggle platform to create a data structure that includes movie titles, genres, user ratings, poster paths, and other details. The TF-IDF method constructs a feature matrix based on genres and user ratings to calculate similarities between movies. The Word2Vec model learns the context of the movies, capturing the relationships between words and providing context-sensitive recommendations. The BERT model, on the other hand, deeply analyzes the context, offering recommendations with broad thematic diversity and contextual richness. Movie recommendations are presented to users through a Tkinter-based interface. When a user selects a movie, the system automatically suggests the top 8 similar movies, displaying them visually on the screen along with their posters. To enhance performance, movie posters are cached locally, optimizing the response time of the application. Other significant components of the project include presenting the recommended movies in a visual format to the user, enabling the Tkinter interface to display more movie recommendations with a scrollable structure, and comparing the performance of different models in terms of speed, context sensitivity, and recommendation quality.