İflâsta sıra cetveline karşı şikâyet
Complaint to the order table in bankruptcy
- Tez No: 932287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İflâs yoluyla yürütülen takiplerde zorunlu olarak hazırlanan sıra cetveline karşı müracaat yollarından biri olan şikâyet prosedürü İcra ve İflâs Kanunu m.235/f.4'te düzenlenmiştir. Hükümde sadece sıraya dair itirazların şikâyet yoluyla ileri sürülebileceği belirtilmiş olsa da İcra ve İflâs Kanunu m.16'da belirtilen şikâyet sebepleri ve kamu düzenine aykırılık gerekçesiyle de sıra cetveline karşı şikâyet başvurusunda bulunulabilecektir. Çalışmamızın birinci bölümünde sıra cetveli ve şikâyet kavramlarını detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. İkinci bölümde ise iflâstaki sıra cetveline karşı şikâyet başvurusu tüm detaylarıyla ele alınmıştır. Uygulamada sıklıkla karşılaşılan şikâyet sebepleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve Yargıtay kararları arasında çelişkiler tespit edilerek tarafımızca çözüm önerileri getirilmiştir. Üçüncü kısımda ise iflâs idaresi ya da iflâs dairesince düzenlenen sıra cetveline karşı şikâyet başvurusuna benzer diğer hukukî başvuru yolları kısaca açıklanmaya çalışılmış ve aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The complaint procedure, one of the ways to file a complaint against the order list, which is mandatory in bankruptcy proceedings, is regulated in Article 235/end of the Enforcement and Bankruptcy Law. Although it is stated in the provision that only objections regarding the order may be raised through complaint, a complaint may also be filed against the order list on the grounds of violation of public order and the grounds for complaint specified in Article 16 of the Enforcement and Bankruptcy Law. In the first section of our study, we will attempt to explain the concepts of the list of priorities and complaints in detail. The second section will focus on the complaint application against the list of priorities in bankruptcy, addressing all its details. Frequently encountered grounds for complaints in practice will be examined thoroughly, and contradictions among the Supreme Court's decisions will be identified, with proposed solutions offered by us. In the third part, we will briefly outline other legal avenues similar to the complaint application against the list of priorities prepared by the bankruptcy administration or the bankruptcy court, identifying their similarities and differences.