6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu: Ne değişti
Law No. 6326 On Tourist Guiding Profession: What changed
- Tez No: 932294
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışma, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nun yürürlüğe girmeden önceki süreçte ve yürürlüğe girdikten sonra turist rehberliği mesleği üzerinde ne gibi etkilere sebep olduğunu incelemektedir. Çalışma kapsamında, turist rehberliğinin tarihsel gelişimi, Türkiye'de ve dünyada turist rehberliği mesleğinin yasal çerçevesi ve uygulamaları ele alınmıştır. Antik Çağ'dan günümüze kadar turist rehberliğinin evrimi detaylı bir şekilde incelenmiş, Orta Çağ ve Yeni Çağ'daki önemli gelişmeler kaleme alınmıştır. Bu değerlendirme kapsamında, rehberlerin yasal düzenlemeler karşısındaki görüşleri, mesleki uygulamalardaki değişiklikler ve bu değişikliklerin uzun ve kısa vadeli etkileri araştırılmıştır. Bu bağlamda, 15 yıl ve üzerinde mesleki tecrübeye sahip, 14 eylemli profesyonel rehberi ile 7 yarı yapılandırılmış mülakat sorusu ve 5 demografik soru yöneltilerek görüşmeler sağlanmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen veriler analiz edilmiş, elde edilen bulgular, turist rehberlerinin yasal değişikliklere yönelik görüşlerini, mesleki uygulamalardaki değişiklikleri ve bu değişikliklerin meslek üzerindeki uzun vadeli etkilerini kapsamaktadır. Sonuç olarak, 6326 sayılı kanunda yapılan değişikliklerin turist rehberleri üzerinde önemli etkiler yarattığı anlaşılmıştır. Tez çalışması, söz konusu değişikliğin mesleğin geleceğine yönelik olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya koyarak, çözüm önerileri sunmakla birlikte, turizm rehberliği mesleğinin yasal çerçevesinin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the effects of the Tourist Guiding Profession Law No. 6326 on the tourist guiding profession before and after its enactment. Within the scope of the study, the historical development of tourist guiding, the legal framework and practices of the tourist guiding profession in Turkey and in the world are discussed. The evolution of tourist guiding from antiquity to the present day has been examined in detail, and important developments in the Middle Ages and the New Age have been written. Within the scope of this evaluation, the opinions of guides on legal regulations, changes in professional practices and the long and short-term effects of these changes were investigated. In this context, 14 active professional guides with 15 years or more of professional experience were interviewed with 7 semi-structured interview questions and 5 demographic questions. The data obtained as a result of the interviews were analyzed, and the findings obtained include the views of tourist guides on the legal changes, changes in professional practices and the long-term effects of these changes on the profession. In conclusion, the amendments to Law No. 6326 have had a significant impact on tourist guides. This thesis aims to contribute to the development of the legal framework of the tourism guiding profession by presenting the positive and negative effects of this amendment on the future of the profession and offering solutions.