Sürk peynirinin olgunlaşması sürecinde gelişen küf ve maya türlerinin tanımlanması
Identification of mold and yeast spices growth during maturation of surk cheese
- Tez No: 932295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKSAN ALDANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sürk peyniri de, doğal olarak küflendirilen, özellikle Hatay ilinde yaygın olarak tüketilen küflü peynirlerden biridir. Olgunlaşma sürecinde gelişen küfler sürk peynirlerinin tad aroma ve yapısında önemli etkiler sağlamaktadır. Ancak sürk peynirinde küflendirme işlemi starter kültür kullanılmadan ve kontrolsüz ortam koşullarında yapılması ile üretim sırasında mikotoksijenik küf çeşitlerinin gelişmesi ve çeşitli toksik metabolit bileşiğin üretim riskleri taşımaktadır. Bu çalışmada Hatay bölgesindeki küflü sürk peynirinin fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri incelenmiş ve küflü sürk peynirinde gelişen küf ve mayalar tanımlanmıştır. Çalışmada ayrıca, küflü sürk peynirleri, küflendirilmeden (taze) olarak satışı yapılan sürk peynirleri ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sürk örneklerinin kuru madde oranı, nem oranı, pH değeri, tuz miktarı sırasıyla %41,35±7,44, %58,65±7,44, 5,53±0,93, 7,64±2,67'dir. Mikrobiyolojik sayım sonuçlarında toplam aerob mezofilik bakteri sayımları 8,33±0,63 log10 kob/g, toplam maya sayımı 5,24±0,97 log10 kob/g ve toplam küf sayımı 1,81±1,58 log10 kob/g saptanmıştır. Örneklerde izole edilen küf ve mayalar; Penicillium sp., Aspergillus sp., Rhizopus sp. Cladosporium sp., Pichia sp., Rhodotorula sp. Debaryomyces sp., Candida sp., Geotrichum sp. ve Yarrowia sp.'dir.
Özet (Çeviri)
Surk cheese is one of the moldy cheeses that is naturally moldy and is widely consumed especially in Hatay province. Molds that develop during the ripening period have significant effects on the taste, aroma and structure of Turkish cheeses. However, the molding process in Surk cheese, carried out without the use of starter cultures and under uncontrolled environmental conditions, carries risks of the development of mycotoxigenic mold types and the production of various toxic metabolite compounds during production. In this study, the physicochemical and microbiological properties of moldy Turkish cheese in the Hatay region were examined and the molds and yeasts that developed in moldy Turkish cheese were identified. Additionally, in the study, moldy Turkish cheeses were compared with fresh Turkish cheeses. According to the research results, the dry matter ratio, moisture ratio, pH value and salt amount of the surk samples were 41.35±7.44%, 58.65±7.44%, 5.53±0.93, 7.64±2%, respectively. It is 67. In the microbiological count results, total aerobic mesophilic bacteria counts were 8.33±0.63 log10 kob/g, total yeast count was 5.24±0.97 log10 kob/g and total mold count was 1.81±1.58 log10 kob/g. Molds and yeasts isolated in the samples; Penicillium sp., Aspergillus sp., Rhizopus sp. Cladosporium sp., Pichia sp., Rhodotorula sp. Debaryomyces sp., Candida sp., Geotrichum sp. and Yarrowia sp