Türkiye- Suriye ilişkilerinde uluslararası sistemin etkileri (1998-2011)
Effects of the international system in Turkey Syria relations (1998-2011)
  1. Tez No: 932325
  2. Yazar: TURGAY BALYİMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada 1998'de askeri bir çatışmanın eşiğine gelmiş olan Türkiye ve Suriye ilişkilerinde 1998 Adana Mutabakatı sonrası başlayan ve 2011'e kadar süren iyileşme sürecinin sebepleri Soğuk Savaş sonrası değişen küresel sistem doğrultusunda analiz edilecektir. Bu değişimin, Türk Dış Politikasında bir eksen kayması mı yoksa Soğuk Savaş sonrası uluslararası sistemde meydan gelen değişimlere uyum sağlama çabaları mı olduğu kıyaslanacaktır. Bu çalışma kapsamında; İki ülkeyi Adana Mutabakatına götüren süreç, Suriye'nin bağımsız bir devlet olarak uluslararası sisteme dâhil olma süreci, uluslararası sistemdeki tarihsel rolü, jeopolitik konumu, ekonomik, siyasi ve kültürel yapısı ile Soğuk Savaş sonrası dış politikasındaki değişimler incelenecektir. Türkiye ile Suriye arasındaki ekonomik, siyasi ve diplomatik sorunlar değerlendirilecektir. Türkiye'nin Soğuk Savaş sonrası uluslararası sistemdeki ve Ortadoğu'daki rolünün ve konumunun iki ülke ilişkilerine etkileri ele alınacaktır. Bu çalışma, 1998 Adana Mutabakatı ile 2011'de Suriye'de iç savaşın başlamasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulduğu dönemi kapsamaktadır. Bu çalışma, konuyla ilgili Türkçe olarak yayınlanan ve Türkçeye tercüme edilen yazılı kaynaklardan faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla, tüm dünyada özellikle Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu'da oluşan jeopolitik boşluk, belki de tüm bu bölgelerin merkezinde yer aldığı ve bu bölgelerin hepsiyle coğrafi, tarihi, kültürel, siyasi, ekonomik, bağlara sahip olduğu için en çok Türkiye'yi etkilemiştir. Türkiye bu jeopolitik ve siyasi boşluğun doğurduğu tehdit ve fırsatlar doğrultusunda bölgesel ve küresel dış politikasını yeniden düzenlemek ve küresel uluslararası ilişkiler sistemindeki konumunu ve dış politikasını yeniden tanımlamak durumunda kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study; in 1998, who came to the brink of a hot war, Turkey and Syria, starting the cause of recovery in the post-Cold War relations with the Adana Memorandum will be analyzed in line with the changing global system. It will be compared whether this change is an axis shift in Turkish Foreign Policy or attempts to adapt to changes taking place in the post-Cold War international relations system. This scope of work; The process that leads the two countries to the Adana Memorandum, the historical role of Syria in the international system, its geopolitical position, its economic, political and cultural structure, its fall into the international system as an independent state after the collapse of the Ottoman State and its position in the international system and Changes in foreign policy after the Cold War will be examined. Between Turkey and Syria, economic, political and diplomatic issues will be considered. The effects of Turkey's role in the international system after the Cold War and the Middle East and the position of the two countries' relations will be discussed. This study, started with a quick recovery in the relations between the two countries in 1998 with the Adana Consensus and the period when the diplomatic relations between the two countries ceased in 2011 when the civil war started in Syria. Our study was carried out by using the written literature which was published in Turkish and translated into Turkish. With the collapse of the Soviet Union, the geopolitical gap in the Balkans, the Caucasus and the Middle East all over the world is perhaps at the center of all these regions, and it has geographical, historical, cultural, political, economic, geopolitical, religious and national, ties with all of these regions. Turkey has much influence. Turkey's geopolitical situation remains the threat posed by gaps and opportunities to reorganize regional and global relationships and redefine its global position in line.