Türkiye'de ombudsman denetimi ve kurumsallaşma uygulamaları
Ombudsman audit and institutionalization practices in Turkiye
  1. Tez No: 932326
  2. Yazar: SALHAN ALÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ombudsmanlık uygulamalarını ve Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) rolünü değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Ombudsmanlık, kamu yönetiminde şeffaflık, hesap verebilirlik ve vatandaş memnuniyetini artıran önemli bir denetim mekanizmasıdır. Türkiye'de 2010 yılında Anayasa değişikliğiyle temelleri atılan ve 2012 yılında 6328 sayılı Kanun ile kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu, vatandaşların kamu kurumları karşısındaki haklarını koruma ve kamu hizmetlerinin kalitesini artırma amacı taşımaktadır. Bu alan yazın çalışmasında, Türkiye'deki ombudsmanlık uygulamalarının tarihçesi, yapısı, işleyişi ve etkinliği incelenmiştir. Ayrıca, KDK'nın bağımsızlık, tarafsızlık ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde nasıl çalıştığı, şikâyet süreçlerinin işleyişi ve karşılaşılan zorluklar ele alınmıştır. Uluslararası ombudsmanlık uygulamalarıyla yapılan karşılaştırmalarla, Türkiye'deki ombudsmanlık sisteminin güçlü ve zayıf yönleri değerlendirilmiştir. Çalışma, KDK'nın kamu yönetiminde hesap verebilirliği artırdığını ve vatandaşların haklarını koruma konusunda önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ancak, KDK'nın etkinliğini artırmak için yetki ve kaynaklarının güçlendirilmesi, şikâyet süreçlerinin hızlandırılması ve vatandaşların bilinçlendirilmesi gibi alanlarda iyileştirmeler yapılması gerektiği tespit edilmiştir. KDK'nın kamu kurumları ile olan iş birliğinin geliştirilmesi ve uluslararası iyi uygulama örneklerinden faydalanılması önerilmektedir. Türkiye'de ombudsmanlık uygulamaları, kamu yönetiminde daha demokratik ve katılımcı bir yapının oluşmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın bulguları, KDK'nın mevcut durumunu ve gelişim potansiyelini ortaya koyarak, gelecekte yapılacak iyileştirme ve reformlara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyse the ombudsman practise in Turkey and the role of the ombudsman institution. The Ombudsman is an important control mechanism that increases transparency, accountability and citizen satisfaction in public administration. The ombudsman institution, whose foundations were laid in Turkey with the constitutional amendment in 2010 and established in 2012 with Law No. 6328, aims to protect the rights of citizens against public institutions and improve the quality of public services. This literature review analysed the history, structure, functioning and effectiveness of ombudsman practises in Turkey. It also discusses how the KDK operates within the framework of the principles of independence, impartiality and transparency, how the complaints procedures work and the difficulties they encounter. The strengths and weaknesses of the ombudsman system in Turkey were assessed through comparisons with international ombudsman practises. The study shows that the KDK increases accountability in public administration and plays an important role in protecting citizens' rights. However, in order to increase the effectiveness of the KDK, it was found that improvements should be made in areas such as strengthening its authority and resources, speeding up complaints procedures and raising awareness among citizens. It is recommended to improve the co-operation of the KDK with public institutions and to benefit from international examples of good practise. The practise of ombudsmen in Turkey contributes to the formation of a more democratic and participatory structure in public administration. The results of this study show the current status and development potential of the KDK and provide information on future improvements and reforms.