İsmet Özel'in şiirinde şiddet ve korku
Violence and fear in İsmet Özel's poetry
  1. Tez No: 932329
  2. Yazar: AYŞE TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türk edebiyatı şairlerinden İsmet Özel'in şiirlerine egemen olan söylem ve şiirinin metafor dünyası şiddetli ve agresif birtakım özellikler göstermektedir. Özellikle Marksist düşünceyi benimsediği dönemin etkisiyle şairlik mizacı onun şiirlerinde militarist bir tutumu ön plana çıkarmaktadır. İsmet Özel'in, 1960'lı yıllarda toplumcu gerçekçi düşüncenin de etkisiyle devrimci bir duyarlılığı yansıttığı şiirlerinde kapitalizm, modernizm, modernist hayatın somutlaştığı şehir ve şehir insanları, güç ve otoriteye karşı başat bir tavır olarak isyan ve başkaldırı dikkati çeker. Bu isyan ve başkaldırının sonucu olarak ortaya çıkan şiddet, onun şiirlerinde daha çok politik boyutta kendini gösterir. Şiddetin yarattığı korku ve bu korkunun yanı sıra Özel'in kendi benine yönelik korku ve kaygılar da varoluşsal boyutuyla ön plana çıkar. Çalışmamız İsmet Özel'in şiirlerini söz konusu kavramlar ekseninde inceleyerek şiirleri hakkında yapılan çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The discourse and metaphor world of the poems of İsmet Özel, one of the poets of Turkish literature, show some violent and aggressive characteristics. Especially the influence of the period in which he adopted Marxist thought and his poetic temperament bring a militaristic attitude to the forefront in his poems. In İsmet Özel's poems, in which he reflects a revolutionary sensitivity under the influence of social realist thought in the 1960s, rebellion and revolt as a dominant attitude against capitalism, modernism, the city and city people embodying modernist life, power and authority draw attention. The violence that emerges as a result of this rebellion and revolt manifests itself more in a political dimension in his poems. The fear created by violence and, in addition to this fear, the fear and anxiety towards Özel's own self also come to the forefront with their existential dimension. Our study aims to contribute to the studies conducted on İsmet Özel's poems by examining his poems in terms of the concepts in question.