Muhâsibî'nin Kitâbu Fehmi'l-Kur'ân ve Me'ânîhi adlı eserinde Kur'ân tasavvuru ve nesih tartışmaları
The conception of Qur'ān and naskh discussions in Muḥāsibī's Kitāb Fahm Al-Qur'ān wa Ma'ānīhi̇
  1. Tez No: 932330
  2. Yazar: ESMA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmada Hâris el-Muhâsibî'nin (öl. 243/857) hayatı ve Fehmu'l-Kur'ân adlı eserinde ağırlıklı olarak ele aldığı nesih konusu incelenerek müellifin hem Kur'ân'a hem de nesih olgusuna bakışı gözlemlenmiştir. Muhâsibî'nin, Fehmu'l-Kur'ân adlı eserinde neshi on beş çeşide ayırması dikkatimizi çektiğinden bunlar arasında ne gibi farklar ve benzerlikler bulunduğu, Kur'ân'ı anlamaya nasıl bir bakış kazandırdığı problem edilmiştir. Çalışmada metnin içerik analizi yapılırken, yazıda birçok tutarsızlık fark edilmiştir. Buna rağmen Muhâsibî'nin nesih konusuna tebdîl, beyân, ref', izâle, nakil, tahsis ve istisna açısından çok geniş bir perspektif kazandırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca Muhâsibî'nin, haberlerde neshin caiz olmadığı ve Allah kelâmının değişmezliği görüşünü ısrarla vurguladığı ancak eser boyunca sistemli bir şekilde bu görüşlerin ilerlemediği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The life of Ḥāris al-Muḥāsibī (d. 243/857) and his work entitled Fahm al-Qur'ān, in which the subject of naskh is predominantly dealt with, were analysed in the research and the author's view of both the Qur'ān and the phenomenon of naskh was observed. Since it attracted our attention that Muḥāsibī's Fahm al-Qur'ān elaborated on fifteen types of naskh, the problem of what differences and similarities there are between them and what kind of perspective they bring to the understanding of Qur'ān has been problematised. During the content analysis of the text, many inconsistencies were noticed. Nevertheless, it was determined that Muḥāsibī brought a very wide perspective to the subject of naskh in terms of tabdīl, bayān, raf', izāla, naql, takhṣīṣ and istithnā'. In addition, it has been determined that Muḥāsibī insistently emphasises the impermissibility of naskh in factual statements and news and the immutability of the word of God, but these views do not systematically progress throughout the work.